Na początku lutego naszą bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści.
W czasie zajęć dzieci zapoznały się z księgozbiorem i regulaminem biblioteki. Dowiedziały się też jak należy dbać o książki i wzięły udział w quizie dotyczącym bohaterów bajek. Najważniejszym jednak wydarzeniem było pasowanie, po którym to uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki SP nr 3 i mogli już wypożyczyć książki do domu.
Uczniowie z klasy Vd wzięli udział w spotkaniu z Marcinem Koziołem, autorem książek dla dzieci i młodzieży.
Pan Kozioł jest niezwykle barwna postacią. Mając 16 lat, otrzymał stypendium United World Colleges Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i Gordonstoun School, dzięki czemu liceum ukończył w Szkocji – w szkole Gordonstoun. Na tej szkole wzorowała się autorka Harry`ego Pottera. Pierwszą książkę opublikował w 1993 roku, w wieku 16 lat. Na co dzień jest ekspertem mediów elektronicznych i marketingu. Ponadto Pan Marcin to kolekcjoner starych komputerów i zapalony podróżnik.
Podczas multimedialnej prezentacji, uczniowie poznali bohaterów książek z serii „Detektywi na kółkach”, a także postać Nikoli Tesli, którego losy splatają się właśnie z przygodami bohaterów książek.
Pan Marcin z pomocą uczniów przeprowadził eksperyment wykorzystując kulę plazmową Tesli.
Po spotkaniu można było kupić ulubione książki z dedykacją autora.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Piersą, autorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych pt: „Komputerowy ćpun".
Krzysztof Piersa na spotkaniu promował wśród młodych ludzi bezpieczne korzystanie z Internetu. Opowiadał jak nie zatracić się w wirtualnym świecie, jak uniknąć uzależnienia od komputera i gier. Zwracał uwagę na problem hejtu w Internecie i konsekwencje prawne jakie to za sobą pociąga.
Jako coach i pasjonat życia tłumaczył, w jaki sposób realizować swoje marzenia oraz przedstawiał proste mechanizmy zarządzania czasem.
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym świętem w bibliotece została przygotowana gazetka oraz wystawa książek o tematyce „misiowej”. Uczniowie klasy Ia wzięli udział w zajęciach, w czasie których poznali historię małego niedźwiadka – bohatera książki Muriel Pepin. Wykazali się też wiedzą na temat misiów uczestnicząc w konkursie za co otrzymali słodkie niespodzianki.
Zajęcia zakończyły się zabawą „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
28 października w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się w naszej szkole Festiwal Czytelniczy, na który złożyło się szereg atrakcji.
Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Ilustracja do mojej ulubionej książki” oraz konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Najlepsze prace umieszczono w szkolnej galerii, a ich autorzy otrzymali dyplomy i nagrody.
W bibliotece na uczniów czekały zapakowane w szary papier książki -niespodzianki.
Podczas lekcji języka polskiego oraz w czasie zajęć kreatywnych uczniowie z klas IV – VIII mogli zaprezentować koleżankom i kolegom powieści, które ich zdaniem warto przeczytać. Dzieci młodsze natomiast w tym dniu przyszły przebrane za bohaterów swoich ulubionych utworów. Za najciekawszy strój uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Przez cały dzień można było też delektować się pysznym ciastem w kawiarence literackiej.