Wydarzenia roku szkolnego 2008/2009

Otrzęsiny 

Nasza delegacja pod pomnikiem Jana Pawła II

Dzień Języków Obcych

Dzień Edukacji

Za Wasz wysiłek
za trud długich godzin 
spędzonych w szkole nad nami 
w dniu Swięta 
Serdecznie dziękujemy!

Nauczyciel - przewodnik, pośrednik, mistrz w swej profesji, powołany do przekazywania swego mistrzostwa innym - wychowankom, uczniom, którzy mu zawierzyli. Zawód, którego orientacja przebiega bezpośrednio ku osobie drugiego człowieka, obejmując jego życie psychiczne z całą tą nieuchwytną sferą osobowości, duchowości, intelektu, emocji, które są najistotniejszym składnikiem człowieczeństwa. Adam Mickiewicz uzasadnił znaczenie pracy nad duchowym wymiarem człwieczeństwa pisząc: 
"W duszy waszej jest ziarno przyszłych praw i miar przyszłych granic. O ile rozszerzycie i polepszycie dusze wasze, o tyle powiększycie granice wasze."

13 października 2008r. w naszym gimnazjum odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie słowem i piosenką dziękowali za pracę, poświęcenie i za serce, które nauczyciele wkładają w edukację i wychowanie młodzieży. Każda dziedzina nauki jest równie ważna w rozwoju człowieka. Chociaż uczniowie nie traktują wszystkich przedmiotów na równi i uważają, że niektóre są niepotrzebne, to właśnie nauczyciel podejmuje się bardzo trudnego zadania, zainteresowania uczniów przedmiotem, którego jest wykładowcą, pokazania poprzez stosowanie różnych form wykładów, że przedmiot, którego uczy wart jest większego zainteresowania. Od tego bowiem zależy jak uczniowie traktują poszczególne przedmioty.

W swoich wystąpieniach gimnazjaliści podkreślali, że są wdzięczni nauczycielom i wychowawcom, za ich trud i poświęcenie, w szczególności zaś za to, że są z nimi zarówno w chwilach dobrych jak i złych,że mogą na nich zawsze liczyć, że pomagają im rozwiązywać problemy a co najistotniejsze mobilizują do działania. Dostrzegli również to, że obok rodziców pedagodzy kształtują serca i umysły młodych pokoleń Polaków.

Akademię przygotowali uczniowie klas trzecich pod okiem nauczycieli: Edyty Burskiej (część literacka), Elżbiety Chachaj (część muzyczno - wokalna), Tadeusza Kośmidra (dekoracje).

W drugiej części uroczystości pan Dyrektor Dariusz Kupiński wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom szkoły.

Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 7 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 90-ej rocznicy powstania Niepodległej Polski. Nad przygotowaniem akademii pracowało wiele osób – uczniowie i nauczyciele. Oficjalną część uroczystości poprowadził uczeń klasy 3c Maciej Borkowski.

Uczniowie żarliwie i płomiennie recytowali wiersze K. Baczyńskiego, J. Słowackiego, L. Staffa, Z. Herberta i K. Wierzyńskiego. Utwory wykonywali: Natalia Wielogórska, Małgorzata Tchórzewska, Klaudia Przesmycka, Paula Kowalczyk, Mirek Dobrowolski, a także Jędrzej Goławski, Artur Dębczyński, Michał Kabat i Kamil Jóźwik. Scena dramatyczna z III części „Dziadów’’ A. Mickiewicza w wykonaniu Mirka Dobrowolskiego, Michała Kabata, Kostka Kicki, Damiana Czerkas oraz Erwina Polichy dodała uroczystości dramatyzmu i artystycznej ekspresji.

W akademii wziął udział chór chłopięcy, który do występu przygotowała p. E. Chachaj. Chłopcy zaśpiewali kilka patriotycznych pieśni, takich jak „Rota”, „Warszawianka”, „Pieśń konfederatów barskich”. Można było również usłyszeć pieśni legionowe m.in. „Pierwsza Brygada”, „Maszerują strzelcy”, „Wojenko, wojenko” oraz utwór S. Krajewskiego „Biały krzyż”. Uczeń klasy 3b Kostek Kicka wykonał pieśń pt. „Mury”. Utwór ten wzbudził w wielkie emocje. Poczuliśmy, że jesteśmy Polakami.

Aby uatrakcyjnić występ, zostały wykonane dekoracje według projektu p. T. Kośmidra. Można było zauważyć fotografie znanych Polaków, m.in. Papieża Jana Pawła II , Emilii Plater i Tadeusza Kościuszki. Widoczny był również brzozowy krzyż przepasany polską flagą a znakiem pamięci o osobach, które zginęły walcząc o niepodległość Polski ,był zapalony znicz. Uroczystość uświadomiła widzom, jak dramatyczne były losy wielu pokoleń Polaków i ile ofiar pochłonęła walka o polskość i niepodległy byt. W zaprezentowanych wierszach i pieśniach, jak w lustrze odbiły się: ofiara, męczeństwo, krew, walka Polaków o wolność i niepodległość narodu. Nad scenka dramatyczną oraz recytacjami uczniów pracowały p. R. Kozak, i p. E. Wyczółkowska.

ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH "TA CO NIE ZGINĘŁA"

 

Szkolna wigilia

Egzaminy próbne już za nami

Interdyscyplinarny Projekt  ZDROWIE – 2015/2016

FINAŁ 20 MAJA 2016 Publiczne Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi

Projekt „Exlibris”- literatura i sztuka

7 grudnia br. w naszej szkole odbył się finał projektu „Exlibris”. Od dłuższego czasu uczniowie pilnie przygotowywali się do tego wydarzenia. Zaproszeni goście m.in. prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski mogli podziwiać sale przygotowane specjalnie na tę okazję. Każda z nich poświęcona była innej dziedzinie sztuki – literaturze, malarstwu, filmowi, muzyce oraz tańcowi.

Goście zostali uroczyście powitani. Wręczono im Medale Szkoły „Viribus Unitis – Wspólnymi Siłami” w uznaniu wielkiego zaangażowania w stwarzanie dogodnych warunków nauki i pracy, uczniom i nauczycielom. Akademię podsumowującą projekt poprowadzili: Weronika Mężyńska i Maciek Borkowski. Podczas uroczystości można było obejrzeć przedstawienie pt. „Zaręczyny Florci”. Uczennica klasy 2a Dorota Osińska wygłosiła przemówienie na temat „Znaczenie literatury”. Uczniowie zaprezentowali również taniec menuet przygotowany przez p. Marzenę Tymińską i p. Katarzynę Stachowską. Uczniowie klasy 2f zaśpiewali piosenkę pt. „Taniec z madonnami”. Nasi koledzy i koleżanki zatańczyli rock and rolla. Układ przygotowała p. Marzena Tymińska. Uczeń klasy 1d Jędrzej Goławski zaprezentował się w wierszu „Mazowsze” K.K. Baczyńskiego. Wysłuchać można było także poezji śpiewanej, piosenki L. Cohen „Tańcz po miłości kres” wykonanej przez uczniów klasy 2e. Pani Marta Pawlak przygotowała z uczniami taniec pawana. Klasy 1g i 2d pod kierunkiem p. Reginy Kozak wystąpiły w przedstawieniu „Czerwone Kapturki” wg scenariusza Zofii Wójcik.

Niepowtarzalnej atmosfery akademii dodał wiersz J. Twardowskiego pt. „Kiedy mówisz..” deklamowany przez uczennicę kl. 2f Alicję Kurkus. Pani Agnieszka Majewska i Agnieszka Walesiak przygotowały taniec – walc wiedeński. Poezja śpiewana „Opadły mgły” zaprezentowana została przez kl. 2c. Na zakończenie ogłoszono wyniki projektu laureatami zostały klasy 1a i 2a, 1d i 2h oraz 1h i 2f. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy. Uroczystą akademię zakończył występ naszych szkolnych cheerleaderek.

Przygotowały: M. Romaniuk i A. Pietrych

Konkurs "Eurowizja"

Dnia 20 marca 2009 roku w naszym gimnazjum odbył się Finał Szkolnego Konkursu Piosenki Eurowizja 2009. Konkurs ten zorganizowany został z okazji przywitania przez naszych uczniów pierwszego dnia wiosny. Organizacją konkursu zajęli się członkowie Samorządu Uczniowskiego. Kilka tygodni temu, każdej klasie został przydzielony kraj, który klasa mogła zaprezentować na finale konkursu. Przez ostatni tydzień wszyscy uczestnicy, ćwiczyli aby jak najlepiej wypaść na Finale Eurowizji.

Finał Konkursu odbył się na Sali gimnastycznej i poprowadzili go: Weronika Mężyńska Przewodnicząca SU oraz Maciej Borkowski Wiceprzewodniczący SU, który był pomysłodawcą całej imprezy. Przed publicznością oraz przed Jury nauczycieli i Jury uczniów z każdej klasy biorącej udział w konkursie, wystąpiło 10 zespołów z każdej klasy. Reprezentanci zaśpiewali takie piosenki jak : „Mamma Mia” zespołu Abba, piosenkę polskiego zespołu Kombi „Awinion”, balladę z repertuaru Mandy Moor „Only Hope” oraz wiele innych piosenek. Pod koniec konkursu nadszedł czas, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Prowadzący imprezę zaprosili na scenę wszystkich wykonawców, gdzie Pani Magdalena Silna - przewodnicząca Jury nauczycieli przedstawiła głosy. Punkty w konkursie zostały podane w systemie eurowizyjnym czyli od 1 do 8 oraz 10 i 12 punktów. Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele naszej szkoły, jednogłośnie 12 punktów przyznali uczennicom klasy 2e, które reprezentowały Szwecję z piosenką Abby – Mamma Mia.. Po ogłoszeniu wyników przez panią dyrektora przyszedł czas na ogłoszenie wyników Jury uczniów. Głosy uczniów zostały podliczone i przyznane w takiej kolejności jak głosy nauczycieli. Głosy przekazane zostały przez prowadzącego konkurs Maćka Borkowskiego i przedstawiały się następująco : 8 punktów i 3 miejsce zajęły reprezentantki Niemiec, 2 miejsce i 10 punktów otrzymała reprezentantka Czech Natalia Kłusek oraz pierwsze miejsce i 12 punktów zasiliło konto reprezentantek Szwecji. Oznacza to że jednogłośnie Konkurs Piosenki Eurowizji wygrały uczennice reprezentujące Szwecje z piosenką Abby – Mamma Mia.

Konkurs zakończył się wręczeniem dyplomów zwycięzcom przez dyrektora szkoły. Wszyscy wspominają konkurs bardzo ciepło i mamy nadzieję, że w kolejnych latach Konkurs Eurowizji będzie również organizowany z okazji pierwszego dnia wiosny w naszym gimnazjum.

Maciej Borkowski Klasa 3c

Egzamin gimnazjalny

W tym roku egzamin gimnazjalny pisało prawie 480 tys. uczniów z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju. Egzamin humanistyczny składał się z 29 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: wywiadu z podróżnikiem, polarnikiem Markiem Kamińskim, wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Prośba o wyspy szczęśliwe" i tekstu popularno-naukowego nt. Wielkiej Emigracji oraz do reprodukcji obrazu Jana Vermeera "Geograf". W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytania. Odnosiły się do fragmentu reportażu z "Newsweeka" o podróży do Wielkiej Brytanii dwojga nastolatków, którzy marzyli o spotkaniu z bramkarzem Jerzym Dudkiem. Gimnazjaliści musieli też napisać dwa teksty własne: podanie w imieniu samorządu szkolnego do dyrektora gimnazjum z prośbą o zgodę na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji Dziecięca Fantazja oraz rozprawkę na temat: "Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię".

 Tegoroczni gimnazjaliści po raz pierwszy przystąpili do testu z wybranego języka obcego. Zestaw egzaminacyjny składał się z zadań zamkniętych i otwartych. Zadania sprawdzały wiadomości i umiejętności zapisane w trzech obszarach standardów wymagań egzaminacyjnych, czyli: odbiór tekstu słuchanego, odbiór tekstu czytanego i reagowanie językowe. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeżeli uczeń napisze go słabo, ale uzyska oceny pozytywne na świadectwie, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego nie jest możliwa. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

Pietrych 3f

Akademia Majowa

"Wiwat Maj, Trzeci Maj..."

Dnia 4 maja 2009 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy ogłoszenia Konstytucji 3-ego maja. Nad przygotowaniem akademii pracowało wiele osób - uczniowie i nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęto kilkoma słowami wiceprzwodniczącego naszej szkoły Macieja Borkowskiego. Następnie dyrektor, pan Dariusz Kupiński, pokrótce przypomniał nam znaczenie tego święta. Poruszył on takie tematy jak: honor, walka Polaków o wolność i niepodległość narodu.

Uczniowie żarliwie recytowali wiersze i czytali teksty, których tematem przewodnim był patriotyzm i śmierć marszałka Piłsudskiego. Utwory deklamowali: Katarzyna Kawęcka, Katarzyna Sobiczewska, Aleksandra Żaczek, Aleksandra Izdebska, Mateusz Goluch i Maciej Kosmalski. Nad recytacjami uczniów pracowała p. Ewa Misiak.

W akademii wziął udział chór dziewczęcy, który do występu przygotowała p. Elżbieta Chachaj. Dziewczęta zaśpiewały kilka patriotycznych pieśni takich, jak "Witaj, majowa jutrzenko", "Tu ojczyzna", "Żeby Polska była Polską". Można było również usłyszeć "Mury" i "Rotę" w wykonaniu uczniów klasy 3a i 3d-Michała Kabata i Konstantego Kicki. Utwory te wzbudziły w nas wielkie emocje. Poczuliśmy, że jesteśmy Polakami. Akademię uświetnił występ skrzypka z klasy 3c Michała Zielińskiego.

Aby uatrakcyjnić występ, zostały wykonane dekoracje według projektu p. Tadeusza Kośmidra. W zaprezentowanych wierszach i pieśniach, jak w lustrze odbiły się: ofiara, męczeństwo, odwaga i honor Polaków.

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami. Po skończeniu akademii uczniowie udali sie do swoich sal lekcyjnych.

Dzień Polskiej Niezapominajki

Niezapominajka jest kwiatem leśnym, występującym także na obszarach podmokłych, moczarach, łąkach. Hodowana jest również w ogródkach i na balkonach. W Polsce rośnie jej kilkanaście gatunków, na całym świecie – około osiemdziesięciu. Niezapominajka rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, a 15 maja zakwitła również w naszych sercach. Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki. Była to okazja do tego, aby dać dowód naszej sympatii osobom bliskim i kochanym. Choć jest to święto wymyślone, obchodzone od roku 2002, uczniowie włożyli wiele wysiłku w jego przygotowanie. Można było spróbować przepysznych ciast przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, kupić konwalie lub podarować przyjacielowi ozdobną kartkę z życzeniami. Na górnym korytarzu naszej szkoły można było obejrzeć fotografie kwiatów wykonane przez uczniów. Święto Polskiej Niezapominajki powstało dzięki inicjatywie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia. Powiedział on, że: "intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków…". W Polsce coraz bardziej popularne staje się wysyłanie bliskim kartek z niezapominajkami. Pamiętajmy o niezapominajkowej zasadzie, która brzmi: „Nie zapomnij o mnie!”. Nie zapomnijmy więc o bliskich, przyjaciołach, znajomych, a przede wszystkim o przyrodzie. Niech skromny, niebieski kwiatuszek będzie symbolem pamięci i miłości. Celem obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki jest zachowanie od zapomnienia ważnych dla nas chwil, osób, miejsc i sytuacji. Pamiętajmy jednak, że głównym założeniem tego wspaniałego święta jest przypominanie o ochronie przyrody i zachowaniu różnorodności biologicznej w Polsce.

Dzień Integracji – nasze święto

19 maja 2009 roku odbyły się uroczystości związane ze Świętem Szkoły, czyli Dniem Integracji. Rozpoczęły się one o godzinie 8.30 na placu Tadeusza Kościuszki - patrona Publicznego Gimnazjum Nr 3, gdzie zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele z naszej placówki. Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrał pan dyrektor Dariusz Kupiński. Powitał on przybyłych gości, wśród których znaleźli się delegaci z Kuratorium Oświaty oraz z Urzędu Miasta, ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Siedlcach i wiele osób zaangażowanych w walkę o jak najlepsze życie osób niepełnosprawnych. Przemowa pana dyrektora dotyczyła znajomości historii Polski, która ścisłe związana jest z naszym życiem i przekazywaniem wiadomości o niej przyszłym pokoleniom. Następnie uczniowie odtworzyli pamiętną przysięgę Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku. Uroczystości na placu zakończono hymnem szkoły. Później wszyscy udali się do sal lekcyjnych. Tam mieli okazję zapoznać się z osobami, które pomimo swojej niepełnosprawności osiągnęły w życiu bardzo wiele. Każdy z nas mógł zobaczyć, jak trudno jest im normalnie funkcjonować i wykonywać najprostsze czynności, nad którymi zdrowi ludzie niewiele się zastanawiają. Poznaliśmy walkę, jaką staczają oni z samym sobą w codziennym życiu. Niepełnosprawni starają się jednak żyć normalnie. Pracują, poruszają się po mieście, uczęszczają do szkół i uczelni. Bardzo pomagają im w tym specjalne sprzęty techniczne i życzliwość zdrowych osób. Te spotkania uświadomiły wszystkim, że człowiek niepełnosprawny może spełniać swoje pasje i marzenia, a zadaniem ludzi zdrowych, jest mu w tym pomagać. Całości dopełniło podsumowanie obchodów Dnia Integracji na sali gimnastycznej. Tutaj także pojawiło się wiele zaproszonych osób. Należy do nich Wiceprzewodniczący Rady Miasta - Pan Adam Bobryk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Pani Ewa Marchel, wizytator Kuratorium Oświaty – Pani Agata Rogalska, Dyrektor Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Akademii Podlaskiej – Pani Beata Bulatti, Dyrektor Związku Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach - Pan Jan Stankiewicz oraz poprzedni dyrektor naszej szkoły – Pani Ramona Kamińska. Uroczystość uświetnił chór szkolny pod przewodnictwem pani Elżbiety Chachaj. Zebrani mieli także szansę podziwiać występy zespołów tanecznych działających w szkole. Publiczności podobało się również przedstawienie szkolnej grupy teatralnej. W czasie akademii wręczono też medale uczniom odnoszącym sukcesy w zawodach sportowych i nauce. Mam nadzieję, ze dzięki takim uroczystościom młodzi Polacy zauważą potrzebę integrowania się z ludźmi, także tymi, którzy nie są w pełni sprawni i zrozumieją, że wszelkiego rodzaju upośledzenia nie są przeszkodą w normalnym życiu i osiąganiu wyznaczonych sobie celów.

Katarzyna Borkowska klasa 3e

Goście z Niemenczyna

Już minął rok szkolny 2008/2009

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć