Biblioteka szkolna poleca nauczycielom​​​​​​

Kiedy nadchodzi smutek - Eva Eland 

Jak dziecko może poradzić sobie z trudnymi emocjami, które przeżywa? Jak pokazać mu, że ciężki dzień nie będzie trwał wiecznie, a największy nawet smutek kiedyś przeminie? To książka pomagająca oswajać dzieci ze smutkiem, który czasem niespodziewanie pojawia się na progu.
 

Rok na ulicy czereśniowej – Rotraut Susanne Berner

Seria niezwykłych książek podbiła serca najmłodszych czytelników z całego świata. Wszystko dlatego, że na ulicy Czereśniowej nigdy nie jest nudno. W żadnej z tych książek nie pada ani jedno słowo, a mimo to opowiadają wciągające historie mieszkańców Czereśniowej. Książki zachęcają do samodzielnego opowiadania, rozwijają wyobraźnię i spostrzegawczość.
 

Bajkoterapia czyli bajki pomagajki – Artur Barciś, Grażyna Bąkiewicz  

„Bajkoterapia” to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców. Bajki pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Czytelnicy mogą utożsamić się z bohaterem, przeżyć z nim historię i  dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.
 

Dzieci w sieci czyli dobre maniery w Internecie - Zofia Staniszewska

Wyjątkowy przewodnik po internetowym życiu przeznaczony dla dzieci i młodzieży. W przystępny i zabawny sposób zgłębia się w  tajniki etykiety w sieci, zajmując się kulturą wpisów na portalach społecznościowych, blagach oraz użytkowaniem smartfonów i tabletów. Porusza temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w Internecie.
 

Wielka księga emocji

Ta wspaniała księga wprowadza dzieci w fascynujący świat emocji, czyli w świat uczuć. Na jej stronach przedstawione zostały baśnie i opowieści, w których wyeksponowano rozmaite uczucia ich bohaterów. Wszystko po to, by dzieci potrafiły rozpoznawać i nazywać emocje i by potrafiły okazywać je w sposób kontrolowany i adekwatny do sytuacji. Nie ma uczuć dobrych i złych.  Gniew, strach, radość, wdzięczność, smutek… to tylko niektóre z emocji, które zostaną oswojone dzięki tej pięknej i mądrej księdze.
 

365 dni cudowności - R. J. Palacio

To zachęcające do szlachetnego działania cytaty na każdy dzień roku, dotyczące odwagi, przyjaźni, miłości i życzliwości. Znajdziemy wśród nich słowa popularnych piosenek, cytaty z książek dla dzieci, epitafia z egipskich nagrobków i sentencje z ciasteczek z wróżbą. Inspiracją do stworzenia księgi złotych myśli stała się postać znanego z Cudownego Chłopaka i uwielbianego przez uczniów profesora Browne’a.
 

Siedem łyżeczek. Rozmowy o rodzinie – ks. Jan Twardowski

Co to jest rodzina? Czy pies też do niej należy? Czy można kochać i smucić się? Czy można kochać i być surowym? Czy można kochać i czasem się kłócić? Kim jest mamusia? Czy pochwaliłeś kiedyś swoją mamusię? Czy wiesz, że mamusia ma cudowne oczy? Pomyśl, jaki jesteś wobec swojego tatusia? Czy myślisz o nim? Czy modlisz się za niego? Czy babcia jest królową? Kiedy dom rodzinny jest miłością?
 

Ksiądz Twardowski dzieciom

Nowe wydanie utworów dla dzieci najpogodniejszego polskiego poety i księdza – ponad sto opowiastek uczących szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia. Pełne liryzmu i ciepła najbardziej poruszające opowiadania Jana Twardowskiego skierowane do najmłodszych.

Słup soli. Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli -  Elżbieta Zubrzycka, Anna Ładecka


Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. "Słup soli" uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?

Po co się złościć? - Elżbieta Zubrzycka, Anna Ładecka


Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i skierowanego do dzieci króciutkiego wykładu o zasadach prawidłowej komunikacji. Opowiadanie pokazuje dzieciom, skąd się bierze złość i do czego jest potrzebna. Wyjaśnia, że czasem jest ona uzasadniona, a czasem nie. Jak to odróżnić? Temu służy druga część książki, która omawia zjawisko złości, uczy, jak nad nią zapanować i wyrażać w taki sposób, który nie krzywdzi nikogo.

 Mądre bajki – Agnieszka Antosiewicz


Zbiór ciekawych opowiadań, które przekazują ważne prawdy, mówią o wartościach. Dzieci dowiedzą się z tej książeczki o prawdziwej przyjaźni, sile miłości, tolerancji i akceptacji, o zrozumieniu dla innych i wierze w siebie, o wartości rodziny, ale także o niełatwych sprawach. Teksty napisane są przystępnym, zrozumiałym językiem, pięknie zilustrowane. Lektura będzie idealnym wstępem do ciekawej i rozwijającej rozmowy 
z dzieckiem.

7 nawyków szczęśliwego dziecka - Sean Covey


Wystarczy 7 prostych historii, żeby nauczyć dziecko dobrych nawyków. To zbiór zabawnych i pięknie zilustrowanych opowiadań, które przybliżają rodzicom i dzieciom metodę 7 nawyków skutecznego działania. 
Bohaterowie każdego opowiadania uczą się jednego z dobrych nawyków. 
Dzięki temu dzieci poznają 7 prostych kroków, które pomogą im mądrze planować czas na naukę i odpoczynek, być dobrymi przyjaciółmi i lubianymi kolegami, radzić sobie, gdy pojawiają się kłopoty, i nie poddawać się presji grupy.

Siedem supełków. Bajki, które pomagają wychowywać - Robert Myśliński


Współcześnie obserwuje się coraz większą znieczulicę wobec drugiego człowieka. Problemy, które bezpośrednio nie dotykają danej osoby, nie są przez nią zauważane. Warto więc wprowadzić do codziennego czytania dziecku książkę Roberta Myślińskiego pt. "Siedem supełków. Bajki, które pomagają wychowywać". Jest to pozycja niezwykła, zmuszająca do rozmaitych przemyśleń, ale nade wszystko życiowa, praktyczna. Ponadto książka jest zrozumiała, obrazowo omawia tematy w zasadzie abstrakcyjne. Wspaniale działa na wyobraźnię dziecka oraz kształtuje jego świat wartości.

Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym - Elżbieta Zubrzycka, Emilia Nyka


Dwaj bohaterowie prezentują dwa skrajne podejścia do życia: bardzo ostrożne i bardzo odważne. W czasie licznych przygód popadają w tarapaty. Na własnej skórze doświadczają, że każda postawa ma swoje dobre i złe strony. Nie należy bagatelizować niebezpieczeństw, ale też nie można ich wymyślać. Książka ma na celu nauczenie dziecka zaufania do siebie i swoich sądów, dzięki czemu będzie ono mniej podatne na niemądry wpływ kolegów i koleżanek.

 

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach – P. Beręsewicz, W Cesarz 


15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji. Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech. W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli. 

SOS dla nastolatków - Obradovic Ruzica


Odpowiedzi na pytania, które towarzyszą dorastaniu. to książka skierowana do wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć jak dojrzeć, nie oszaleć i zrozumieć siebie. Ten wyjątkowy zbiór listów to pytania o najważniejsze i najbardziej drażliwe kwestie związane z dorastaniem: przyjaźń, szkołę, rodziców, miłość i zrozumienie... Jak pokochać swoje ciało W jaki sposób pokonać nieśmiałość i bez tremy rozmawiać z rówieśnikami Jak radzić sobie ze swoimi emocjami Na te i na wiele innych pytań odpowiada doświadczona psycholog - Ružica Obradović. Doskonała książka na lekcje wychowawcze 

Pozytywna dyscyplina -  Jane Nelsen


Ksiązka zwraca uwagę na wiele aspektów wychowawczych. Wielokrotnie zdarza się, że dorosły nie jest w stanie dogadać się z dzieckiem i przez to powstają konflikty. Autorka podpowiada, jak zmierzyć się z tą trudnością oraz jak przezwyciężyć niemoc, a zarazem zbliżyć się do nastolatka. Czytelnik dowie się też, jaka różnica jest między konstruktywnym wsparciem a rozpieszczaniem oraz w jaki sposób może wyznaczyć dziecku jasne granice, a także rozdzielać obowiązki w rodzinie. Książka pomoże też załagodzić relacje między skłóconym rodzeństwem w taki sposób, by żadne z dzieci nie poczuło się gorsze.

„Autyzm... Co to dla mnie znaczy? Podręcznik z ćwiczeniami dla dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu” Catherine Faherty


Autorka podręcznika przedstawia typowe, codzienne sytuacje, z którymi mają do czynienia dzieci autystyczne i ich rodziny pozwalając je poznać i lepiej zrozumieć. Każdy rozdział dotyczy ważnego aspektu życia, na przykład komunikacji, talentów, twórczego wyrażania siebie, uczenia się czy zawierania przyjaźni. Ostatnia część każdego rozdziału została napisana z myślą o rodzicach, terapeutach oraz innych ważnych dorosłych w życiu dziecka. Znajdują się tam praktyczne sugestie i ciekawe pomysły, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i w szkole.

 „Świry, dziwadła i Zespół Aspergera” Luke Jakson


Książka napisana przez bardzo inteligentnego trzynastolatka z Zespołem Aspergera. Luke doświadczył prawie wszystkiego: wykluczenia z grupy szkolnej, przezwisk, przemocy, przeszedł kilka trudnych operacji. Do tego przeczytał kilkaset książek, świetnie posługuje się komputerem, doskonale orientuje się w tajnikach emocjonalnych dzieci i młodzieży z autyzmem oraz Zespołem Aspergera. Ta książka to przewodnik dla rodziców, opiekunów i wychowawców. Uczy jak zrozumieć czyjąś inność, jak się wzajemnie szanować, przyjaźnić i bawić, jak zachować poczucie własnej wartości i godności.

„Jak nauczać rozwiązywania konfliktów” – David Covan, Sutanna Palomares, Dianie Schelling


Jest to książka, która pokazuje jak zapobiegać konfliktom poprzez rozwijanie u uczniów szacunku dla podobieństw i różnic, zrozumienia swoich uczuć i kontrolowania ich. Zawiera scenariusze lekcji i karty pracy. 

„Porozumienie bez przemocy czyli język żyrafy w szkole” – Widstrand Towe


Poradnik ten w sposób czytelny i obrazowy odnosi się do problemu komunikacji interpersonalnej i relacji międzyludzkich.

„Trudny uczeń w szkole” – Jarosław Jagieła 


Autor książki podpowiada jak podjąć mądre i zdecydowane działania, oparte na praktycznej wiedzy psychologicznej. Zawarte tu ćwiczenia na temat trudnego i idealnego ucznia są narzędziem wspomagającym nauczyciela w trudnych sytuacjach.

„Wychowanie bez porażek w szkole” Thomas Gordon,


Książka nie jest typowym podręcznikiem metodyki.Zaproponowano tu nauczycielom proste metody postępowania, które pozwolą uczynić stosunki w szkole bardziej partnerskimi i efektywniej wykorzystać czas lekcyjny, by nie marnować go codziennie na rozwiązywanie konfliktów oraz wprowadzanie i utrzymywanie dyscypliny.

„Agresja elektroniczna wśród dzieci i młodzieży” Jacek Pyżalski


Książka podejmuje problem powszechnego obecnie zjawiska agresji elektronicznej. Przedstawia media, zwracając uwagę na dysfunkcyjne korzystanie z nowych technologii, którego przejawem jest agresja elektroniczna (cyberbullying),realizowana za pośrednictwem Internetu, oraz telefonów komórkowych. Opisuje również konsekwencje agresji internetowej, metody profilaktyki i interwencji w tej dziedzinie.

„Saper czyli jak rozminować agresję” Renata Knez, Wojciech Słonina


Jest to program profilaktyczno – wychowawczy dający podstawową wiedzę na temat zachowań agresywnych uczniów i sposobów radzenia sobie z nimi. Zaprezentowany tu cykl zajęć ma zintegrować grupę, dać podstawową wiedzę z zakresu psychologicznych mechanizmów dotyczących funkcjonowania klasy, a wreszcie nauczyć jak radzić sobie z własną złością i agresją.

„Inteligencja emocjonalna” Daniel Goleman


Książka ta przynosi odpowiedź na niezwykle ważne pytanie, ,jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nieraz z trudem radzą sobie w życiu. Jeśli nawet pytanie to wydaje się banalne, to odpowiedź – którą dokumentują najnowsze badania naukowe – obala dotychczasowe poglądy na rolę intelektu w odniesieniu życiowego sukcesu. Zależy on bowiem w głównym stopniu od samoświadomości.

 „Sztuka unikania konfliktów” Ewa Kiezik –Kordzińska


Książka zawiera scenariusze godzin wychowawczych, opracowane przez specjalistów, a przetestowane przez nauczycieli – praktyków. Poza dokładnie opisanym tokiem lekcji znajdziemy tu praktyczne porady, dotyczące przygotowania i przebiegu zajęć, materiały pomocnicze, karty pracy itp.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć