Wydarzenia w bibliotece rok szkolny 2017/2018

„Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki”

9 maja, w ramach obchodzonego Tygodnia Bibliotek, uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu w Bibliotece Pedagogicznej. Spotkanie to, zatytułowane: „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki” przybliżyć miało i zachęcić młodych czytelników do korzystania z jakże bogatego wachlarza coraz to bardziej pomysłowych książek. Uczniowie dowiedzieli się co to jest powieść graficzna, pop-up booki, książki z szufladą, z kieszeniami, reprinty, trójksięgi, książki artystyczne, a także takie, które swoim przekazem i formą wykonania zachwycały oko.

„Wymyśliłam Cię” - spotkanie z p. Mariolą Pryzwan

25 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Mariolą Pryzwan - autorką biografii wielu znanych osób ze świata kultury i literatury. Pisała między innymi o Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Halinie Poświatowskiej, Zbyszku Cybulskim czy Annie German. Tym razem prezentowała swoją nową książkę pt. „Wymyśliłam Cię”, poświęconą Irenie Jarockiej - gwieździe polskiej muzyki pop lat 70 – tych i 80 – tych.
Pani Mariola Pryzwan z wielką pasją opowiadała o pierwszej damie polskiej piosenki. Podkreślała jej charyzmę, wrażliwość i umiejętność trafiania do serc słuchaczy.
Biografię Ireny Jarockiej autorstwa Marioli Pryzwan można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.

Warsztaty wielkanocne w bibliotece – wykonywanie palm i zdobienie ciasteczek

W czwartek, 6 kwietnia, w bibliotece wszyscy chętni uczniowie uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych, na których dowiedzieli się o najbardziej znanych tradycjach związanych ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy z uczestników miał okazję stworzyć swoją własną, wyjątkową i oryginalną palmę wielkanocną. Odbyła się także akcja zdobienia ciasteczek, które, wraz z przygotowanymi palmami, wystawione zostały na kiermaszu.

Święta w bibliotece

W naszej szkolnej bibliotece czuć już ducha nadchodzących świąt. Do jej odwiedzenia zachęcają gazetki: „Święta Bożego Narodzenia poetycko” i „Książka pod każdą choinką”, po lekturze której zakup książki dla bliskiej osoby nie będzie stanowił żadnego problemu. Uwagę zwraca też wystawka „Książki ze świętami w tle”, która zachęca do sięgania do tych pozycji, które opisują właśnie ten magiczny czas – Święta Bożego Narodzenia.

Hasła promujące czytelnictwo autorstwa uczniów PG3

Przez ostatnie tygodnie korytarz przy bibliotece zdobiła wystawa ciekawych haseł promujących książki i czytelnictwo. Autorami tych złotych myśli byli uczniowie naszego gimnazjum. Najciekawsze z nich to:

1. Czytając poznajesz wielkie prawdy, wkraczasz w światy, które są nieosiągalne na co dzień, czytając stajesz się oryginalny i wyjątkowy.
  2. Czytaniem można zarażać, dobra książka może porażać.
  3. Czytanie jest w modzie, czytaj nawet w samochodzie.
  4. Czytanie zwiększa inteligencję i wydolność mózgu. Książka pomaga się zrelaksować, a czytanie pomaga zasnąć.
  5. Czy warto czytać, trzeba się spytać? – bo nasze czytanie, to świata poznawanie.
  6. W książkach jest magia ukryta, tam znajdziesz odpowiedź, gdy o coś zapytasz.
  7. Gdy nie będziesz czytać książek, czeka Cię od taczki drążek.
  8. Kiedy dziewczyna jest oczytana, przyciągnie uwagę każdego pana.
  9. Książka w plecaku przyciągnie każdą dziewczynę chłopaku.
  10. Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece. Mamy nadzieję, że hasła te skłonią uczniów do czytania.

Konkurs „Książka przyszłości” rozstrzygnięty!

W ramach obchodzonego w październiku Miesiąca Bibliotek Szkolnych, został ogłoszony konkurs pt. „Książka przyszłości”, który miał na celu przedstawienie jak będzie wyglądała książka w bardzo dalekiej przyszłości. Format i technika pracy była dowolna. Do naszej biblioteki trafiło bardzo dużo prac, spośród których wybraliśmy trzy najbardziej pomysłowe:

• I miejsce zajął uczeń klasy If - Gabriel Ławecki – jego praca przestrzenna okazała się ciekawym pomysłem zachęcającym do czytania,
  • II miejsce zajęła praca ucznia klasy If – Mateusza Maciejewskiego, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił książkę przyszłości w formie… tabletek.,
  • a magiczne okulary przenoszące czytelnika w świat książek, zapewniły III miejsce uczennicy klasy Ia – Zuzannie Janeczko.

Wyróżniono również prace Adrianny Gnat i Wiktorii Roli z klasy If, a także Anny Roguskiej z Ia. Gratulujemy finalistom, a wszystkim biorącym udział w konkursie składamy podziękowania za dobre chęci i ciekawe prace. Najlepsze z nich można podziwiać na korytarzu przed biblioteką szkolną

Loteria fantowa pod hasłem „Przyjemność czytania”

We wtorek, 4 października, w holu przed biblioteką szkolną odbyła się loteria fantowa pod hasłem „Przyjemność czytania”. Miała ona na celu zachęcić biorących w niej udział do tego by czytać, bo "Czytanie to nasze dalsze, nie skończone klasy, to nasz uniwersytet, to okno na świat szeroki". (cyt. Józef Gardecki). Loteria ta cieszyła się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i innych pracowników naszej szkoły. Można było wylosować wiele interesujących fantów związanych z czytaniem. Zebrane podczas jej trwania środki przeznaczone zostaną na zakup ciekawych książek do naszej biblioteki.