Rok szkolny 2012/2013

Sport po harcersku – Spartakiada Drużyn Hufca ZHP „Podlasie”.

W dniach 22 - 24 lutego 2013 r. w Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach miała miejsce Spartakiada Sportowa Drużyn Harcerskich Hufca ZHP "Podlasie". W zmaganiach wzięły udział zuchy, harcerze, harcerze starsi oraz instruktorzy z szesnastu środowisk.
Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Ciok, Angelika Kozaczyńska, Magdalena Janowska, Izabela Sulewska, Patryk Kadłubek, Kacper Paczuski, Patrycja Jabłonowska, Natalia Jabłonowska Piątkowy wieczór rozpoczął apel oraz uroczysty kominek, przygotowany przez harcerzy ze 106 PDHS "Błękitna Szóstka" z drużynową phm Małgorzatą Jakubowską i przyboczną pwd Anną Miłobędzką z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Dzień Myśli Braterskiej to święto obchodzone przez skautów i harcerzy na całym świecie, corocznie 22 lutego. Ponadto, w ramach Kampanii „Bohater” każda z drużyn wykonała portret Henryka Sienkiewicza oraz ilustracje do dzieł pisarza.
Sobota upłynęła na rywalizacji międzydrużynowej w następujących konkurencjach: tor przeszkód, dwa ognie, koszykówka i siatkówka. Dzielnie walczącym harcerzom kibicowali ich koledzy z drużyny, a na drabinkach w hali sportowej zawisły transparenty z hasłami dopingującymi do gry. Ostatni mecz siatkówki rozegrali między sobą harcerze starsi i instruktorzy. Kadra broniła się dzielnie, jednak w piątym secie uległa swoim podopiecznym.
Zlot odbył się w braterskiej atmosferze, zgodnie z zasadami fair play. Wszystkim dopisywał wyśmienity humor.

Harcerska Wigilia

W dniach 7-9 grudnia 2012 , 106 PDHS „Błękitna Szóstka” gościła w murach siedleckiej Szkoły Podstawowej nr 12. W tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, przygotowanej przez same zuchy, harcerzy i instruktorów z hufca ZHP „Podlasie”, uczestniczyło około 150 druhen i druhów. Uroczystość rozpoczęła wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu Biblii dotyczącego narodzin Jezusa oraz życzenia komendantki hufca dh hm Zofii Kroll. Świąteczny charakter dodatkowo podkreślały przepiękne, wielobarwne dekoracje wykonane przez zuchów i harcerzy, symboliczna stajenka a także kolędy śpiewane przy akompaniamencie wielu gitar (najbardziej harcerskiego instrumentu). Zgodnie z tradycją na Wigilię przybył także św. Mikołaj w asyście husarii i Śnieżynek i z workiem prezentów.

W programie Zlotu były także: warsztaty ozdób świątecznych, parada Mikołajów, przygotowanie potraw wigilijnych, gra o dobre uczynki, wspólne strojenie choinki oraz konkurs kolęd i pastorałek, do którego każda drużyna przygotowała się na zbiórce. Kolędą „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, wykonaną w stylu moher-hop, nasza „Błękitna Szóstka” zdobyła I miejsce. Świąteczna atmosfera, dzielenie się opłatkiem oraz rodzinny charakter uroczystości pozostaną na długo w pamięci harcerskiej braci.

Historia Siedlec w zakamarkach ulic, czyli Błękitna na zlocie

W dniach 14-15 września w Siedlcach odbył się zlot harcerzy Hufca ZHP „Podlasie”. Rozpoczął on nowy rok harcerski. Dużą atrakcją dla zrzeszonej młodzieży była gra miejska - BIEG O PUCHAR KOMENDANTA HUFCA PODLASIE– „ŚLADY PRZESZŁOŚCI W ZAKAMARKACH ULIC”. Impreza miała na celu promocję harcerstwa wśród społeczności miasta Siedlce, usystematyzowanie wiadomości na temat historii i zabytków Siedlec oraz wyłonienie drużyny reprezentacyjnej hufca ZHP „Podlasie”.

W biegu wzięła udział młodzież z drużyn harcerskich, starszo harcerskich i wędrowniczych z terenu powiatu siedleckiego oraz powiatu grodzkiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami harcerskimi, spostrzegawczością, umiejętnością szybkiego łączenia faktów, znajomością musztry, wiedzą na temat historii i zabytków Siedlec.

W ramach gry miejskiej, mieszkańcy Siedlec mieli możliwość zapoznania się z umiejętnością udzielania pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem defibrylatora. Bieg zakończył uroczysty apel przy Pomniku na 100-lecie Harcerstwa Polskiego na placu przy Ratuszu Miejskim zwanym „Jackiem”.

Skład patrolu 106 PDHS „Błękitna Szóstka”:

• Chaberska Klaudia 3f
  • Ciok Szymon 3f
  • Kozaczyńska Angelika 3f
  • Miłobędzka Magdalena 3f
  • Kadłubek Patryk 2d
  • Rosa Gabriela II LO „Królówka”
  • Rosłan Przemysław IV LO „Żółkiewski”
  • Opiekunowie: dh Małgorzata Jakubowska i dh Anna Miłobędzka

17 września Błekitna jak zawsze gotowa

17 września odbyły się siedleckie uroczystości upamiętniające 73 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Główna część obchodów odbyła się na Skwerze Wileńskim, pod pomnikiem Żołnierzy 5 i 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, gdzie po Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, siedleckich organizacji kombatanckich, organizacji strzeleckich, Grupy Rekonstrukcyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Nie zabrakło również licznie przybyłych pocztów sztandarowych siedleckich szkół. Nasze gimnazjum reprezentowane było przez Dyrekcję, Samorząd Uczniowski oraz harcerki ze 106 Podlaskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Błękitna Szóstka” pod opieką dh phm Małgorzaty Jakubowskiej i dh pwd Anny Miłobędzkiej.

Błękitna na służbie 1 września 2012

1 września w 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej w Siedlcach, w imieniu Hufca ZHP „Podlasie”, delegacja harcerzy ze 106 Podlaskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Błękitna Szóstka” złożyła kwiaty w miejscach pamięci narodowej. W uroczystości uczestniczyły też władze samorządowe Siedlec, przedstawiciele środowisk kombatanckich, instytucji i organizacji społecznych. Pod Pomnikiem Wolności, Krzyżem Katyńskim i na Cmentarzu Wojennym żołnierze garnizonu siedleckiego i strzelcy zaciągnęli wartę honorową.