19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu żydowskich podziemnych organizacji zbrojnych podczas II wojny światowej (od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r.), a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". W tym roku, ze względu na pandemię, akcja będzie prowadzona głównie w internecie.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Zwycięzców i osoby, które zdobyły wyróżnienie w konkursie "Wielkanocne cudeńka" zapraszamy po odbiór nagród, pozostałe osoby po odbiór dyplomów. Będą one przekazywane osobiście po wcześniejszym uzgodnieniu na librusie bądź poczcie 365 z Panią Kingą Kosieradzką.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jako polskie święto państwowe obchodzony jest co roku 13 kwietnia. Został ustanowiony poprzez aklamacją przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Decyzję o ich rozstrzelaniu wraz z innymi jeńcami polskimi podjęło Biuro Polityczne KC WKP(b) 5 marca 1940 r. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. polskich obywateli w Katyniu, Miednoje, w pobliżu Charkowa, Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Oprócz żołnierzy wymordowano elitę intelektualną naszego kraju: naukowców, nauczycieli, lekarzy, artystów, urzędników państwowych, księży.
Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.
Jak co roku, obchody rocznicowe będą miały miejsce również w Siedlcach. Szczegółowy program tegorocznych uroczystości znajduje się w linku: 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej - Siedlce
W wolnym czasie, gdy będziecie się nudzić, zapraszamy do rozwiązania naszych łamigłówek wielkanocnych.
Cieszę się bardzo, że mogę ogłosić wspaniałe wieści...
W konkursie "Wielkanocne cudeńka":
Wyróżnienia:
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy, natomiast zwycięzcy - nagrody książkowe, które przekazane zostaną po Świętach Wielkanocnych.
Gratulujemy!!!!
Od pierwszych dni marca w naszej świetlicy dużo się działo. Dni stawały się coraz dłuższe a dzieciom przybywało energii do działania i zabawy.
Z okazji obchodzonego 8 marca Dnia Kobiet, nasi świetlicowi chłopcy poruszyli niebo i ziemię, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie: „Jak należy się zachowywać, aby dziewczynki ze Świetlicy zawsze były zadowolone i szczęśliwe?”. Z wielkim zaangażowaniem tworzyli piękne, kolorowe hiacynty. W tym dniu odbyła się również pełna niespodzianek lekcja otwarta „Eksperymenty z efektem WOW!!!”
W kolejnym marcowym tygodniu przenieśliśmy się do zaczarowanego świata bajek i baśni H.CH. Andersena i razem z Calineczką, Dzikimi Łabędziami i Królową Śniegu odbyliśmy próbę wyobraźni.
Po tym wszystkim, pozostało nam już tylko oczekiwać nadejścia Pani Wiosny, która przysłała do nas telegram. W przeciwieństwie do reszty świata, nas Wiosna zaszczyciła swoją obecnością i jej piękna sylwetka pojawiła się u nas w sali. Świetliczaki w radosnych nastrojach powitały wiosnę. Dzieci rozwiązywały zagadki, wykonywały wiosenne prace plastyczne oraz zadbały o wystrój sali. Wspólnie z nauczycielami przygotowały gazetkę, na której znalazł się utwór poetycki opowiadający o wiośnie.
Po zajęciach lekcyjnych świetliczaki uczestniczyli również w zajęciach muzyczno - ruchowych. Walorem ich jest to, iż sprzyjają dobremu nastrojowi, wywołują radość i uśmiech, odprężają psychicznie oraz stanowią doskonałą formę czynnego i bezpiecznego wypoczynku.
Ostatni tydzień marca upłynął, rzecz jasna, pod hasłem „Wielkanoc” - w Świetlicy zaroiło się od pięknych, kolorowych pisanek, kurczaczków, baranków i wielkanocnych zajączków a także nie zabrakło siania wielkanocnego owsa.
Tym miłym akcentem kończąc, składamy wszystkim najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Do zobaczenia w kwietniu. 😊
Jak przyłączyć się do akcji?
Wierzę, że brak niebieskiego elementu wyzwoli kreatywność i pozwoli znaleźć własny "niebieski" sposób na dołączenie do akcji.
Wg informacji Fundacji SYNAPSIS, pomimo tegorocznych problemów, dzięki zaangażowaniu branży nieruchomości, 2 kwietnia niebieskie barwy przyjmie kilkadziesiąt budynków w całym kraju!
W sobotę, 2 kwietnia 2011 roku, w ramach Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, ponad 1000 budynków na całym świecie zmieniło kolor na niebieski. Organizowana na całym świecie akcja "Zaświeć się na niebiesko" - Light it up blue została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks.
Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu" to część globalnej kampanii mającej na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który dotyka coraz większą liczbę dzieci oraz ich rodzin, zarówno w Polsce jak i na świecie.
Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem oraz ich najbliżsi.
Nie bądźmy zieloni w temacie autyzmu! W kwietniu bądźmy niebiescy!
Anna Miłobędzka
Ze względu na obecną sytuację nie mogliśmy pojechać na wycieczkę do Krakowa, dlatego nasza klasa 2a postanowiła zrobić projekt "Zabytki Krakowa". Zapraszamy do galerii naszych prac oraz do wysłuchania własnej kompozycji muzycznej (wariacji) w wykonaniu Miłosza na temat Krakowiaczka
Uczniowie klas 6- Jan Pachecki (6b), Aleksander Ostaszewski (6c ) i Maria Radzikowska (6d) wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie „Dzień z życia Kazimierza Wielkiego”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach. Nasi reprezentanci wykonali prace plastyczne, z które zostali wyróżnieni dyplomami i słodkimi niespodziankami.
Jankowi, Olkowi i Marysi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dziękujemy wszystkim, którzy takim drobnym gestem jak założenie dwóch niedopasowanych skarpetek, zintegrowali się z rodzinami dzieci z Zespołem Downa. Oto galeria.
W zeszłym tygoniu klasa 3 c zaprezentowała LEGENDĘ O TORUŃSKICH PIERNIKACH w ramach szkolnego projektu "Legendy polskie".
Niestety, z powodu pandemii nie mogliśmy Państwa zaprosić na przedstawienie, dlatego postanowiliśmy je nagrać🎥🎬😊
Teraz zapraszamy do obejrzenia występu naszych wspaniałych artystów!🧐🤩
Tym razem uczniowie klas drugich podczas zajęć z pierwszej pomocy ćwiczyli jak we właściwy sposób zdejmować rękawiczki, jak się pomaga osobom, które się zadławiły oraz jak się zakłada chustę trójkątną. Jak zawsze podczas zajęć wszyscy byli bardzo aktywni i spisali się na medal!!!
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.
Data 21.03 nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy a osoby z Zespołem Downa 3.
Pokażmy, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami!
Załóżmy w tym dniu dwie niepasujące skarpetki symbolizujące niedopasowane chromosomy.
Ze względu na brak możliwości spotkania się w tym roku w jednym miejscu, zachęcam uczniów, pracowników szkoły (wraz z rodzinami) do wykonania zdjęcia stóp w różnych skarpetkach i przesłania na adres milobedzkaa@sp3.siedlce.pl. Z przesłanych zdjęć powstanie kolaż. Proszę o podanie imienia, nazwiska i klasy ucznia.
W konkursie plastycznym "Wielkanocne tradycje" (organizator - MOK w Siedlcach) nasi uczniowie zdobyli 3 nagrody.
W kategorii klas 1-3:
W kategorii klas 4-8:
Gratulujemy sukcesów‼️
Prace: Patryk Olszewski klasa 4b oraz p. Ewa Wasążnik