Czas Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. To również czas przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie tradycji, kształtujących naszą osobowość. 🎄🎅🧑🎄 My, jako szkoła też mamy w tym swój udział! 🤩 Już po raz kolejny wzięliśmy udział w konkursie "Bożonarodzeniowe tradycje" organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Miło jest nam pochwalić się dużym sukcesem naszej uczennicy - Patrycji Stelęgowskiej z kl. 6a, która pod opieką P. Kingi Kosieradzkiej przygotowała przepiękną szopkę. Patrycja zdobyła wyróżnienie w kategorii klas IV-VIII, z czego jesteśmy bardzo, ale to bardzo dumni 👏🤩 Laureatce konkursu i jej opiekunowi plastycznemu - P. Kindze, serdecznie gratulujemy.
30 uczniów -wolontariuszy z naszej szkoły już kolejny raz wzięło udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności -Tak. Pomagam organizowanej przez Caritas. Zbiórka odbyła się jak zawsze we współpracy z parafialnym Caritas działającym przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli zebraliśmy 650 kg żywności. Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękuję za włączenie się w tą akcję. Dzięki Wam inni mogą mieć radosne święta. Katarzyna Teodorska Romańska
Miło nam poinformować,
że w sesji jesiennej Olimpusa z historii wzięło udział 17 uczniów,
tytuł LAUREATA uzyskał Szymon Wrona z klasy 8a.
Zespół szachistów naszej szkoły z rocznika "Dzieci” – 2011 i młodsi reprezentowali szkołę w XXVI Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych. Zawody odbyły się w Leśniakowiźnie k. Wołomina. Był to debiut naszych uczniów, w którym poradzili sobie bardzo dobrze zajmując po zaciętej rywalizacji 4 miejsce. Są to: Agata Kamińska z klasy 5d, Krzysztof Krasuski i Franciszek Radzikowski, Wiktor Kurek z klasy 6c, Michał Skolimowski z klasy 6b. Opiekunem drużyny był p. Arkadiusz Nowosielski.
Nasi pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelnika, obejrzeli krótką inscenizację przygotowaną przez starsze koleżanki, podczas której „Książka - Królowa Biblioteki” przedstawiła im swoje prośby. Uczniowie dowiedzieli się też, co to jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza, jak należy dbać o książki i dlaczego warto czytać.
Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały Wyprawkę Czytelnika ufundowaną przez Instytut Książki oraz pamiątkowe zakładki. Najwięcej radości sprawiło jednak pierwszoklasistom wypożyczenie pierwszej książki.
Tytuł Laureata
na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpus sesja jesienna z chemii:
otrzymał Norbert Wójtowicz z klasy 7a
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
6 grudnia Mikołajek w szkole podstawowej w Zbuczynie odbyły się Mikołajkowe zawody sportowe w rywalizacji drużynowej. Uczniowie klas 3 naszej szkoły wzięli udział w tych zawodach zdobywając I miejsce.
Konkurencje były trudne ale nasi trzecioklasiści poradzili sobie bardzo dobrze. Były to: - zakręcona formuła – sztafeta sprinterska, - skoki dodawane, - wahadłowa sztafeta sprintersko – płotkarska, - rzut piłką lekarską 2 kg do przodu, - 6 minutowy bieg wytrzymałościowy. Nauczycielem, który przygotował dzieci do zawodów był p. Andrzej Matwiejczuk, a opiekunem była p. Monika Grochowska.
Gratulujemy dzieciom, które reprezentowały szkołę – Alicja Biernacka, Anna Chernik, Maja Gryczewska, Marcelina Rucińska, Natalia Chacińska, Krzysztof Orzyłowski, Jakub Karwowski, Włodimir Dadashev, Igor Smogorzewski, Bartosz Wiliński.
Do rywalizacji przystąpiło 50 uczniów klas 4-8 spośród których aż 9 uzyskało tytuł LAUREATA:
Serdecznie gratulujemy!
5 grudnia obchodzimy Dzień Wolontariusza. Tego dnia uczniowie kl. 8a i 7d uczestniczyli w spotkaniu z p. Tomaszem Skórą, który jest wolontariuszem w Siedleckim Hospicjum Domowym dla Dzieci. Odpowiada tam za logistykę akcji charytatywnych na rzecz Hospicjum. Nasz gość opowiadał o swoim zaangażowaniu w różnorodne akcje charytatywne, nie tylko na rzecz dzieci z hospicjum. Zachęcał uczniów do pomocy innym. Tłumaczył, że dobre serce okazane potrzebującym jest wartością człowieka. Mówił, że uśmiech, drobny gest, rozmowa mogą zdziałać cuda.
W tym dniu także zorganizowaliśmy ‘ słodki wtorek”, który był naszym gestem na rzecz chorych dzieci. Do akcji przyłączyli się Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.
Cieszymy się, że w naszej szkole jest tak wielu Uczniów, Rodziców i Nauczycieli, którzy potrafią poświęcić swój czas dla innych ludzi.
Dzień Wolontariusza w naszej szkole zorganizowały: p. K. Teodorska – Romańska i czlonkowie szkolnego Koła Caritas, p. M. Lisowska i harcerze 106. WPDH “Błękitna Szóstka”, p. E. Wasążnik, p. E. Misiak i Koło Miłośników Kotów.
W dniach 8-10 grudnia 2023 roku w Szkole Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach odbył się bożonarodzeniowy zlot drużyn Hufca ZHP „Podlasie” im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. Był to niezwykły czas, gdyż nasza drużyna współorganizowała to wydarzenie i była jego gospodarzem. W piątkowy wieczór obejrzeliśmy film, który wprowadził nas w tematykę zlotu: „Grinch – czy świąt na pewno nie będzie?”. Sobotni dzień upłynął bardzo intensywnie. Przed południem udaliśmy się na tematyczną grę terenową w mroźnej zimowej aurze. Popołudnie zaś spędziliśmy na przygotowaniach do uroczystej kolacji. Zuchy i harcerze pod okiem instruktorów sami wykonywali ozdoby. Po uroczystym rozpoczęciu wigilijnej kolacji, przedstawiciele naszej drużyny wystawili dziennikarskie jasełka, a następnie wysłuchaliśmy koncertu świątecznych piosenek w wykonaniu uczniów i pracowników Zespołu Oświatowego w Krześlinie. Był również czas na życzenia, integrację, zabawy i pląsy. Każdy uczestnik zlotu otrzymał od Grincha upominek i w świątecznym nastroju wróciliśmy do naszych domów. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji zlotu, w szczególności pani Katji Wysokińskiej oraz pani Dorocie Lewandowskiej. Czuj! Czuwaj! Marzena Lisowska, Marta Mazur-Mańko.
Oj, działo się!!! 😊
Pierwsze dni listopada poświęciliśmy na wspomnieniach i upamiętnieniu naszych bliskich zmarłych. Świętując 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem. Uczyliśmy się również tolerancji – „Inny nie znaczy gorszy”. Wykonany wspólnie plakat przypomina dzieciom o tych zasadach. W Dniu Życzliwości w naszej świetlicy panował bardzo miły i życzliwy nastrój. Życzymy sobie, żeby taki dzień trwał przez cały rok. Wśród zajęć plastycznych znalazło się też wiele tematycznych aktywności związanych z obchodzonymi w listopadzie świętami nietypowymi, takimi jak: Dzień Postaci z Bajek, Dzień Jeża, Dzień Kredki oraz Dzień Pluszowego Misia. Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, które - traktowane z przymrużeniem oka - wprawiły je w radosny nastrój oraz przysporzyły wielu uśmiechów. Czas mija nam twórczo, wesoło i aktywnie. Obserwujemy zmiany w przyrodzie, uczymy się i bawimy, rozmawiamy, nawiązujemy nowe znajomości i przyjaźnie. Tymczasem powoli wkraczamy w czas najbardziej wyczekiwanych, ulubionych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy już przygotowania. W salach świetlicowych pojawiają się świąteczne dekoracje, śnieżynki i gwiazdki. O tym wszystkim opowiemy Wam za miesiąc… Zapraszamy do galerii zdjęć!!! 😊
28 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez samorząd szkolny. Wzięli w niej udział uczniowie z klas IV -VIII. Ulubiona muzyka uczniów i dobry nastrój sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i wspaniale się bawili. Nie zabrakło wspólnych zabaw przygotowanych przez szkolnych DJ m.in.: belgijka, pociąg a nawet…polonez.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodziliśmy w naszej szkole 17. 11.2023 r. Tego dnia w klasach 4-8 na lekcjach matematyki było więcej niż zwykle tabliczki mnożenia: w różnych kolorach, w różnych zestawach, zabawach i grach. Uczniowie z zapałem angażowali się, pokonywali trudności, aby zostać Ekspertem Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo chętni uczniowie wykonali różne prace plastyczne, gry dydaktyczne ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia. Gratulujemy wszystkim pomysłowości! Tabliczka mnożenia do 100 to coś, co każdy z nas znać powinien!
Klasa VB była w Muzeum Diecezjalnym. Przez Panią kustosz zostaliśmy wprowadzeni w świat sztuki. Oglądaliśmy wiele pięknych obrazów, w tym jedyne w Polsce dzieło El Greco "Ekstaza Św. Franciszka". To był niezapomniany czas.
W dniach 24-25 listopada 2023 roku odbyła się Ogólnopolska Zbiórka Żywności, organizowana przez Banki Żywności pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. W akcji wzięli udział również przedstawiciele naszej drużyny harcerskiej wypełniając tym samym trzeci punkt Prawa harcerskiego, który brzmi: ”Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim”. Pod opieką przedstawicieli Hufca ZHP „Podlasie” w Siedlcach nasi harcerze zachęcali klientów Sklepu spożywczego PSS Społem przy ul. J. Poniatowskiego 12 do włączenia się w tę szlachetną ogólnopolską akcję, której celem jest pomoc najuboższym. Dziękujemy naszym harcerzom za ich służbę i postawę. Czuwaj!
W piątek, 17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Edukacji Wczesnoszkolnej. Pod czujnym okiem pani Moniki Czaplickiej i pani Joanny Tokarewicz trzecioklasiści przystąpili do swojego pierwszego egzaminu, oczywiście z tabliczki mnożenia. W skład komisji egzaminacyjnej weszli uczniowie z klasy 7 A. Egzamin przebiegł w miłej i przyjemnej atmosferze. Wszyscy uczniowie ukończyli go z pozytywnym wynikiem i doskonale się przy tym bawili. W nagrodę otrzymali odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Reprezentacja szkolna chłopców zdobyła II miejsce w zawodach unihokeja. Chłopcy byli bliscy pokonania w finale zawodników z SP 9 i awansu do zawodów rejonowych.
Reprezentacja: Nataniel Sosnowski, Mateusz Łupiński, Szymon Wrzosek, Dawid Chromiński, Aleksander Głuchowski, Igor Bartoszewicz, Maksym Kordys, Paweł Matłacz.
Opiekun – p. Andrzej Matwiejczuk
Dnia 17 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się finał VI Międzyszkolnego Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej „Kto ty jesteś?- Polak mały”. Uczestniczyło w nim 19 reprezentantów szkół podstawowych miasta Siedlce oraz z regionu siedleckiego, uczniów klas 1-3.
Laureatkami zostały:
Naszą szkołę reprezentowały:
Prezentacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Dorota Gajewska, p. Barbara Grabowska- Hryciuk, p. Agnieszka Świerczewska oraz p. Marcin Górzny. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie pięknych prezentacji wierszy o tematyce patriotycznej.
Organizatorzy: Katarzyna Roguska, Joanna Tokarewicz i Wioletta Bogdańska.
"Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze –
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.
I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.
W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska."
/W. Chotomska/
Dnia 10 listopada odbyła się uroczysta akademia związana z obchodami 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W związku z tym pięknym wydarzeniem klasy 3b i 3d zaprezentowały program artystyczny przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Wierszem, tańcem i piosenką uczciliśmy to radosne wydarzenie z historii Rzeczypospolitej Polskiej. Program przygotowały p. Małgorzata Jakubowska, p. Agnieszka Kamieńska-Ławecka, p. Anna Gadomska i p. Martyna Krzyszczak.