19 czerwca 2019r. odbyła się w CKiS uroczystość pożegnania absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 3.
To dzień, na który uczniowie czekali od dawna. Ich serca przepełniała radość, że nadeszły upragnione wakacje, pojawił się też smutek z powodu rozstania z tym, co stanowiło istotę ich życia w ostatnich latach - szkołą.
Podsumowaniem tego czasu były liczne medale statuetki, dyplomy i świadectwa z wyróżnieniem, które młodzież odebrała z rąk Dyrektora Szkoły Dariusza Kupińskiego. Pojawiła się także ciekawość co ich czeka w przyszłości, jakim wyzwaniom będą musieli stawić czoło.
Na uroczystą akademię przybyli: Dyrekcja Szkoły, nauczyciele SP3, uczniowie, rodzice. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy 3f przygotowani przez p. Beatę Krzyszczak i p. Edytę Burską. O oprawę muzyczną zadbała p. Elżbieta Chachaj i uczennice z zespołu muzycznego. Wielkimi brawami nagrodzono występy taneczne uczniów klas II przygotowanych przez p. Annę Kruk oraz gimnazjalistów przygotowanych przez p. Marzenę Tymińską. Podziękowania także należą się p. Jarosławowi Grudzińskiemu za wykonanie zdjęć.
O godzinie 12:00 na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji zakończenia roku szkolnego dla klas 1 i 2. Część artystyczną przygotowała klasa 2a pod opieką p. Katarzyny Roguskiej. Wyróżnionym uczniom zostały wręczone dyplomy i nagrody, a rodzicom szczególnie zaangażowanym w życie szkoły podziękowania.
Zdjęcia w tej części wykonała nasza uczennica Natalia Karolewska, której bardzo dziękujemy 😘.
W kuratoryjnym konkursie Wiedzy o Mazowszu wzięły udział uczennice naszej szkoły w składzie: Julia Biernacka, Magdalena Mielczarek, Adrianna Gnat i Magdalena Skulimowska.
Pierwszym zadaniem było wspólnie, pod nadzorem opiekuna drużyny-nauczyciela geografii Marka Madziara, wykonanie prezentacji o zabytkach Mazowsza.
Następnie, 19.02.2019r. uczennice musiały zmierzyć się z testem na temat wiedzy o Mazowszu- etap szkolny.
Kolejny etap rejonowy odbył się 02.04.2019r. w budynku MSCDiN w Siedlcach. Zakwalifikowała się do niego jedna z uczennic-Adrianna Gnat, która uzyskując bardzo dobry wynik dostała się do ostatniego już etapu tego konkursu.
Etap wojewódzki odbył się 14.05.2019r. w warszawskiej siedzibie MSCDN. Przybyli tam najlepsi uczestnicy z całego województwa. Jednak Adrianna Gnat pokonała silną konkurencję zajmując wysokie 1 miejsce w kuratoryjnym konkursie Wiedzy o Mazowszu.
Uroczystość podsumowująca cały konkurs: przedstawiająca zarówno najlepsze prezentacje o regionie, jak i laureatów wiedzy o Mazowszu odbyła się w warszawskim oddziale MSCDN w Warszawie 12.06.02.019r. . Tam też nasza laureatka- Adrianna Gnat z klasy 3f odebrała dyplom laureata, jak i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Gratulujemy sukcesu!
M.S. i A.G.
3 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 4 b świętowali Dzień Dziecka. Jedną z atrakcji było przejście trasą Questu – Siedlecka droga do niepodległości. Po odwiedzeniu Miejsc Pamięci Narodowej związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, dzieci udały się na lody oraz pizzę. To był bardzo udany dzień.
20 maja 2019 r. uczniowie klas: 4b, 7a oraz 7b wybrali się na wycieczkę do Zamościa. Podczas gry miejskiej zwiedzali miasto, które figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Po wykonaniu ogromnej ilości zdęć na Starym Rynku, osławionych schodach, młodzież udała się do ZOO. Niestety, z powodu ogromnej burzy, która zawisła nad magnackim miastem, trzeba było odstąpić od wspinaczki w Parku Linowym. Tę niedogodność wynagrodziła uczniom wizyta w „maku”.
W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły włączyli się w akcję BohaterON - włącz historię.
Koordynatorem akcji była szkolna drużyna harcerska z drużynową Anną Miłobędzką.
Wysłaliśmy około 300 kartek do Powstańców.
Wielu odpowiedziało indywidualnie adresatom z naszej szkoły, ponadto nasza Trójka otrzymała certyfikat przystąpienia do akcji.
Kolejna edycja BohaterON - włącz historię w swojej szkole już niebawem.
Dziękujemy za zaangażowanie.
W ramach rozwijania swoich umiejętności językowych, uczniowie klasy 3b pod opieką p. Kingi Parol przygotowali przedstawienie anglojęzyczne pt., "Sleeping Beauty". Uczniowie młodszych klas mieli okazję oglądać bajkę dzięki czemu mogli sprawdzić swój poziom zrozumienia dialogów w języku angielskim. Występ bardzo spodobał się widowni za co aktorzy zostali nagrodzeni brawami. Serdecznie dziękujemy klasie 3b za wspaniały występ!!!
5 maja o godzinie 6:00 wyruszyliśmy spod Szkoły Podstawowej nr 3 w Siedlcach na czterodniową wycieczkę do Wilna. Uczestniczył w niej dyrektor Dariusz Kupiński, pan Marek Madziar jako kierownik wycieczki, kilku opiekunów i uczniowie naszej szkoły. Wyjazd był formą podziękowania dla zasłużonych uczniów, między innymi laureatów konkursów przedmiotowych, osób śpiewających w chórze lub tańczących na akademiach. W sumie było nas około 40 osób.
Po drodze na Litwę zatrzymaliśmy się w Zajeździe “Wiwa” w Augustowie na ciepły posiłek.
Kilka godzin później zameldowaliśmy się w Domu Polskim “Pan Tadeusz”. Na początku było trochę zamieszania, ale po 15 minutach każdy był we właściwym pokoju. Moje współlokatorki okazały się bardzo miłe.
Po rozpakowaniu walizek pojechaliśmy z przewodniczką do Wilna. Złożyliśmy kwiaty na cmentarzu Rossy, pod pomnikiem ze słynnym napisem “Matka i serce syna”. Potem przeszliśmy przez Ostrą Bramę, obejrzeliśmy Rynek i pojechaliśmy pod Górę Trzech Krzyży. Niektórzy byli niepocieszeni perspektywą wspinaczki, ale panorama Wilna była warta wysiłku. Zahaczyliśmy jeszcze o górującą nad miastem Wieżę Telewizyjną i wróciliśmy o hotelu.
O 19:00 zjedliśmy obiadokolację - litewskie pyzy z mięsem. Wieczorem odbyły się zajęcia taneczne z panią Marzeną Tymińską. Potem umyliśmy się i padliśmy jak muchy.
Drugiego dnia o 8:00 zeszliśmy na śniadanie. Mieliśmy do wyboru rogale, pieczywo, sery, wędliny, sałatki, racuchy, mleko, jajecznicę, kawę, herbatę, soki – czego dusza zapragnie.
Kiedy już się najedliśmy, wzięliśmy plecaki i pojechaliśmy zwiedzać. Objechaliśmy chyba całe Wilno - kościół św. Piotra i Pawła z pięknym, rzeźbionym sufitem, katedrę św. Stanisława z kaplicą św. Kazimierza wykutą w czerwonym marmurze i kościół św. Janów przy Uniwersytecie Wileńskim.
Po kolacji udaliśmy się do galerii handlowej Akropolis. To było chyba największe centrum handlowe jakie widziałam w życiu. Samo przejście z jednego końca na drugi zajmowało sporo czasu.
Po dwóch godzinach zakupów wróciliśmy do autokaru, zmęczeni i obładowani Vytautasem. Co prawda było już po ciszy nocnej, ale odbyła się próba śpiewu i tańca przed jutrzejszym występem.
Trzeciego dnia z samego rana pojechaliśmy z wizytą do przedszkola i gimnazjum w Niemenczynie. Zostałam przydzielona do grupy, która miała pójść do szkoły. Złożyliśmy wizytę na lekcjach. Trafiłam na polski piątej klasy. Następnie dyrektor oprowadził nas po budynkach gimnazjum.
Po powrocie pojechaliśmy gdzie? Oczywiście zwiedzać Wilno. Tym razem zatrzymaliśmy się w Kaplicy Ostrobramskiej na trochę dłużej. Odwiedziliśmy Zamek Dolny (jedna z moich ulubionych atrakcji), przeszliśmy się po Zarzeczu, widzieliśmy domy Słowackiego, Mickiewicza i kościół św. Anny, ale tylko z zewnątrz. Weszliśmy jeszcze do pięknej cerkwi św. Ducha.
Później ponownie udaliśmy się pod Wieżę Telewizyjną, ale tym razem wjechaliśmy na górę. Na szczęście nie musieliśmy wdrapywać się po schodach, tylko użyliśmy superszybkiej windy. Z całą pewnością było szybciej, ale uszy bolały jak przy starcie samolotu. Widok był jednak zapierający dech w piersiach – jeszcze bardziej rozległa i niesamowita panorama całego Wilna.
Po obiadokolacji znowu potańczyliśmy, spakowaliśmy bagaże i siedzieliśmy do późnej nocy.
Ostatniego dnia po śniadaniu ruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze jednak zrobiliśmy postój w Trokach. Zwiedziliśmy gotycki, ceglany zamek, coś jak Malbork, tylko mniejszy i nad jeziorem. Była okazja do zrobienia zdjęć i kupienia pamiątek. Zjedliśmy też regionalny obiad - rosół i kibiny. Przypominały trochę pieczone pierogi z mięsem.
Podróż minęła zaskakująco szybko – o 20:00 wjeżdżaliśmy do Siedlec śpiewając Bohemian Rhapsody. W świetnych humorach wróciliśmy do domów.
Wycieczka bardzo mi się podobała. Mieliśmy okazję zobaczyć piękno Wilna i jego zabytków, spróbować lokalnych potraw i oderwać się trochę od szkoły. Poznałam wielu wspaniałych ludzi i chętnie pojechałabym ponownie.
Z.N.
W dniu dzisiejszym zespół "Cool Dance" odebrał statuetki za osiągnięcia w konkursie OGÓLNOPOLSKIM
I miejsce taniec towarzyski oraz
I miejsce show dance formacje w kategorii klasy I-III.
To już ostatnie nasze wojaże taneczne w tym roku
Po raz kolejny zespół "Cool Dance" zajął
1️⃣ miejsce w OTWARTYM TURNIEJU TAŃCA w ŁUKOWIE🎉🎊🏆🏆🏆.
To nasze CZWARTE 1️⃣ miejsce w tym roku🏆🏆🏆🏆
Brawo drugoklasiści‼️‼️👏❤
15 maja uczniowie klasy VIII c wzięli udział w spotkaniu ze studentami Koła Naukowego Robotyków z Politechniki Warszawskiej.
W pierwszej części spotkania prowadzący przedstawili prezentację, na której przybliżyli uczniom czym zajmują się członkowie Koła Naukowego Robotyków. Przedstawili budowę oraz działanie przywiezionych robotów. W drugiej części zajęć uczestnicy mieli okazję złożyć podzespoły robota podążającego za linią na dedykowanym do tego torze.
Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do zainteresowania się naukami ścisłymi.
W dniu 9 maja br. uczniowie klasy 8b oraz 3c pod kierunkiem P. Magdaleny Andrzejczyk przygotowali akademię z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi aktorzy w niebanalny i humorystyczny sposób przybliżyli młodzieży i nauczycielom okoliczności uchwalenia Konstytucji i prób ratowania Rzeczpospolitej przed upadkiem. Podczas akademii miało miejsce wręczenie nagród laureatom IV Powiatowego Konkursu Patriotycznego Wielcy Polscy Kompozytorzy.
Zespół "Cool Dance" zajął:
I miejsce🏆 w kategorii Taniec Towarzyski: cha- cha kl. I-III oraz wyróżnienie 🏆formacja, kategoria: Show Dance, kl. I-III.
Gratulujemy tancerzom, było to duże wyzwanie, gdyż spośród występujących zespołów byłyśmy jedyną szkołą 💪💪💪 Występ przerósł nasze oczekiwania😍😍😍
Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia zapraszamy tu >>>
Jeśli chcecie zobaczyć krótki filmik z występu zapraszamy >>> video-1557554576.mp4
Również grupa latino solo Zespołu Tańca Towarzyskiego Szkoły Podstawowej nr 3 wzięła udział w XX Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych.
Dziewczęta zajęły II miejsce. Gratulujemy🏆
Więcej zdjęć >>>
Jeżeli macie chęć obejrzeć filmik z naszym zespołem to zapraszamy tu www.youtube.com
3 maja 2019 roku delegacja uczniów wraz z panem dyrektorem Dariuszem Kupińskim i opiekunem samorządu szkolnego panią Izabelą Szostak uczestniczyła w centralnych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Po mszy nastąpił przemarsz na Skwer generała Tadeusza Kościuszki. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystość rozpoczęto podniesieniem flagi państwowej oraz odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie głos zabrał Pan Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.
Po przemówieniu prezydenta złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki, wysłuchano hejnału „Witaj Majowa Jutrzenko” wykonanego przez trębacza na wieży ratusza.
Uroczystość zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach
W dniu 5 kwietnia uczniowie klasy 3b oraz 8c pod opieką p. Kingi Parol oraz p. Katarzyny Lichograj wzięli udział w wykładzie kulturoznawczym oraz zajęciach fonetycznych zorganizowanych specjalnie dla nich przez wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. W wykładzie na temat kultury Wielkiej Brytanii wygłoszonym przez dr Katarzynę Kozak poruszone zostały zagadnienia dotyczące położenia, historii, tradycji oraz ustroju politycznego krajów Zjednoczonego Królestwa. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w zajęciach fonetycznych przeprowadzonych przez mgr Ewę Dzięcioł-Chlibiuk, dzięki czemu mogli dowiedzieć się, kim jest logopeda oraz wykonać różnego rodzaju interaktywne ćwiczenia słuchu fonemowego, praksji oraz ćwiczenia fonacyjne. Dzięki temu mogli choć częściowo przekonać się, na czym polega praca nauczyciela i wykładowcy. Bardzo dziękujemy Pani dr Barbarze Stelingowskiej za zorganizowanie oraz umożliwienie naszym uczniom wzięcia udziału w ciekawych zajęciach. Liczymy na dalszą współpracę i planujemy kolejne ciekawe spotkania.
Uczniowie klasy 5B pod opieką p. Agaty Michalak i p. Magdaleny Chojeckiej wzięli udział w wyjątkowej akcji zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Siedlcach.
Nasi uczniowie wraz z prawie 900 innych uczestników ustanowili rekord Polski w jednoczesnym komunikowaniu się językiem Makaton. System gestów i znaków Makaton został sporządzony do kontaktów z osobami mającymi trudność z porozumiewaniem się.
21 marca 2019r. klasy VIIb, VIIIb i IIIa gimnazjum wybrały się na specjalne jubileuszowe spotkanie z przedstawicielami Wydziału Nauk Ścisłych. W ramach Dnia Wagarowicza uczniowie mogli wziąć udział w interdyscyplinarnych wykładach i pokazach z zakresu nauk ścisłych: chemii, fizyki, matematyki oraz informatyki. Mieli okazję sptawdzić swoją wiedzę odpowiadając m.in. na takie pytania, jak: Co łączy matematykę z Napoleonem Bonaparte?, Który uczony urodził się w dzień liczy Pi (14 marca)?, Kto wymyślił współczesną ruletkę zwaną królową kasyn? Poprawne odpowiedzi były nagradzane ciekawymi upominkami.
Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowy certyfikat wagarowicza, honorowany podpisem Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych, dr hab. Wiesławy Barszczewskiej.Opiekę podczas wycieczki sprawowały panie: Magdalena Korytowska, Katarzyna Teodorska-Romańska, Ewa Chamera i Mariola Zatorska.
W dniach 18-20 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się przesiewowe badania słuchu dla uczniów klas pierwszych, organizowane przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu z Kajetan k/Warszawy. Pierwszaki spotkały się z lekarzem laryngologiem, a następnie czynnie brały udział w badaniu audiometrii tonalnej. Wyniki badań w najbliższym czasie zostaną przekazane rodzicom uczniów, biorących udział w projekcie.
Uczniowie dowiedzieli się co nieco o codziennej pracy policjantów, poznali psy służące w siedleckiej policji oraz specyfikę pracy z nimi. Mieliśmy również okazję zobaczyć strzelnicę, na której funkcjonariusze doskonałą się w strzelaniu z broni palnej. Pan Policjant opowiedział uczniom jakie najczęściej wykroczenia popełnia młodzież w ich wieku i jakie mogą być tego konsekwencje. Uczniowie mieli dużo pytań w związku z tym zaprosili Pana Policjanta do odwiedzin w szkole, gdzie będą mogli porozmawiać z nim na inne ciekawiące ich tematy związane z pracą policji.😀
Dzisiaj klasy pierwsze i drugie świętowały rozpoczęcie kalendarzowej wiosny. Z tej okazji dzieci pięknie śpiewały wiosenne piosenki. Jednocześnie pamiętaliśmy, że dzisiaj również jest obchodzony Światowy Dzień Poezji, w związku z tym przedstawiciele klas pięknie czytali wiersze związane z tematyką wiosenną.
18 marca 2019 r. uczniowie klasy 8b udali się z wizytą do Sądu Rejonowego w Siedlcach. Mieli okazję wysłuchać pogadanki pani sędzi Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej na temat struktury organizacyjnej sądu oraz wyroków jakie wydaje ta instytucja. Po prelekcji z zakresu przestrzegania prawa uczniowie zapoznali się z układem sali sądowej. Mieli możliwość przymierzenia togi sędziego, adwokata lub prokuratora. Mogli obejrzeć więzienie, w którym przebywają skazani przed wyrokiem. Zobaczyli także pokój przesłuchań dla dzieci oraz salę z lustrem weneckim. O bezpieczeństwo uczniów podczas wycieczki zadbały panie Magdalena Chojecka i Mariola Zatorska.
Uczniowie klasy 8b pod opieką pani Iwony Michalskiej i Marioli Zatorskiej odwiedzili Centrum Aktywizacji Zawodowej w Siedlcach. Należy ono do wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej, wyodrębnionej w ramach Powiatowego Urzędu Pracy. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych mieli okazję poznać nie tylko zakres działań tej jednostki, ale przede wszystkim określić swoje predyspozycje zawodowe, które w znaczym stopniu pomogą im w wyborze szkół średnich.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach jak co roku wzięli udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Garnizonowym w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Następnie na Cmentarzu Wojennym w Siedlcach, po odegraniu hymnu państwowego, uczestnicy wysłuchali wystąpienia Prezydenta Miasta, Andrzeja Sitnika. Odczytano uroczysty Apel Pamięci zakończony salwą honorową, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pamięci.
Pocztem sztandarowym naszej szkoły opiekowały się panie Mariola Zatorska i Marzena Tymińska.
Uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych zakończyły się w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Wysłuchano prelekcji dr. Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach pt. Obraz „Żołnierzy Wyklętych” w literaturze, sztuce i filmie, w oprawie artystycznej uczniów z naszej szkoły. Recytacje oraz utwory muzyczne przygotowały panie Dorota Gajewska, Elżbieta Chachaj i Barbara Biarda.
Zapraszmy do zapoznania się z filmikiem >>>>>Występ naszych uczniów
W naszej szkole po raz kolejny odbył się finał interdyscyplinarnego projektu. Tym razem zatytułowany „Wielcy twórcy muzyki - od Moniuszki do Kilara”.
W ramach realizacji projektu uczniowie wzięli udział w konkursach: poezji śpiewanej, piosenki poetyckiej oraz pop, plastycznych, fotograficznych, tanecznym. Przygotowali również plansze poświęcone znakomitym kompozytorom i muzykom.
Zapraszamy na fotorelację
Muzyka poważna może być zabawna! Improwizacja ruchowa do utworu Mała Suita i piosenki Kotek. Tekst: Julian Tuwim, muzyka: Witold Lutosławski
Uczniowie klasy 8c z opiekunem panią Katarzyną Lichograj przygotowali kartki urodzinowe z życzeniami dla księżnej Cambridge Katarzyny, wraz z informacją o sobie oraz swoich zainteresowaniach, które zostały wysłane do Wielkiej Brytanii. Właśnie otrzymaliśmy podziękowanie prosto z Pałacu Kensington w imieniu księżnej 🙂
25 stycznia klasy 4c i 5c zgłębiały wiedzę na temat materiałoznawstwa i poznawały zasady funkcjonowania zakładu PSI- producenta sprężyn. Zostaliśmy obdarowani pamiątkami - różnymi sprężynkami. Organizatorem wycieczki był pan Tadeusz Kośmider - nauczyciel techniki. Opiekę sprawowali pani Marzena Tymińska, Magdalena Korytowska, Wioletta Nasiłowska i Martyna Księżopolska.
W okresie przedświątecznym klasy 4d i 5b wraz z wychowawcami realizowały projekt współpracy międzynarodowej eTwinning p.t. "Christmas cards exchange". W ramach projektu uczniowie naszej szkoły podczas lekcji plastyki i techniki własnoręcznie wykonali kartki bożonarodzeniowe, które uzupełnili życzeniami świątecznymi w języku angielskim. Kartki zostały wysłane do uczniów ze szkoły w Turynie, we Włoszech, od których dostaliśmy paczkę zwrotną z przepięknymi kartkami świątecznymi ich autorstwa.
„Anioł powiedział pasterzom,
Ja zaś oznajmiam wam,
Że dawno temu w Betlejem
Zrodził się Chrystus Pan…”
Jak co roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. 20 grudnia 2018 r. wszyscy zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, by wysłuchać recytacji, które wprowadziły w świąteczny nastrój i przypomniały, że istotą tego czasu jest dobroć dla innych ludzi. Publiczność szczególnie zachwyciła się kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru i solistów naszej szkoły. Na zakończenie wystąpili uczniowie klas czwartych, wykonując „taniec świąteczny”. Całość została przygotowana przez p. Elżbietę Chachaj, p. Barbarę Biardę, p. Marzenę Tymińską oraz p. Tadeusza Kośmidra.
6 grudnia uczniowie klasy 5b mieli okazję zwiedzić Katolickie Radio Podlasie. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca w radiu, zwiedzili studio nagraniowe, jak również mieli okazję sprawdzić się w pracy prezentera radiowego i nagrać próbkę swojego głosu.
Zdjęcia z naszej wizyty są dostępne na stronie internetowej radia: >>>>>Zdjęcia>>>>
W środę 05.12 dzięki uprzejmości Prof. dr hab. Barbara Gąsiorowska Dyrektor Instytutu Agronomii babci naszej uczennicy, klasa 1 c odwiedziła Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny mieszczący się w Siedlcach przy ul. Prusa. Dzieci miały okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych zajęciach edukacyjnych dotyczących podstaw wiedzy o psach. Następnie uczniowie wielozmysłowo zdobyli wiedzę o skałach i minerałach występujących w Polsce oraz wykonali prace plastyczne przy użyciu skał. Każdy uczeń dostał możliwość wybrania minerału, który mógł ze sobą zabrać na pamiątkę. Kolejnym etapem wycieczki był udział w zadziwiających eksperymentach laboratoryjnych. Na koniec dzieci otrzymały słodkie przekąski i zostały odznaczone medalami. Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Uniwersytetu za tak serdeczne przyjęcie.
Klasa 1a była dziś w ramach Mikołajek w kinie na filmie Grinch oraz bawiła się w Krainie Lodu. Dzieci ubrane w stroje eskimoskie łowiły ryby, siedziały na saniach ciągniętych przez psi zaprzęg, plotły bransoletki i oglądały zorzę polarną. Wszyscy bawili się wspaniale!
Mikołajkowy dzień w klasie IIb był pełen wrażeń i minął nam bardzo szybko. Jak tylko weszliśmy do klasy, pod choinką czekały na nas ogromne prezenty. Rozdał nam je najprawdziwszy Święty Mikołaj! Powiedział, że jesteśmy wspaniale przygotowani do świąt bo zaskoczyliśmy go śpiewaniem kolęd i piosenek świątecznych. Później o Mikołajkach rozmawialiśmy na lekcji, poznaliśmy nawet o nich piękny wiersz... Mikołaj zaskoczył nas jeszcze dwukrotnie: workiem z cukierkami i nagrodą w Festiwalu Konstrukcji! Dostaliśmy wielkie pudło klocków i przyrządy konstruktora!!! My też byliśmy Mikołajami- wszyscy mieliśmy mikołajowe czapki.
Zapraszamy do zapoznania się z relacji zdjeciowej z jego wizyty w poszczególnych klasach pierwszych
Młodzież naszej szkoły pod kierunkiem p. Magdaleny Aleksiuk – Głuszczak prowadzi korespondencję w j. niemieckim z rówieśnikami ze szkoły w Nowym Lublińcu. Uczniowie wymieniają się listami, przedstawiają się i opowiadają o sobie, piszą karty z pozdrowieniami z różnych zakątków świata, jak również poznają upodobania i hobby swoich rówieśników z innego miasta. Dzięki tym czynnościom ćwiczą kompetencje i sprawności językowe, takie jak porozumiewania się w formie pisemnej w języku niemieckim oraz czytanie ze zrozumieniem.
Liczymy na dalszą owocną współpracę.
Podczas zajęć godziny wychowawczej w kl 7a gościli pani psycholog Joanna Skorupa i pan pedagog Damian Wierzbicki. Specjaliści wypracowali z wychowawcą i młodzieżą definicję pojęcia „agresja” oraz rozmawiali na temat jej przyczyn, przejawów oraz podawali przykłady niepożądanych zachowań.
Uczniowie prowadzili pogadankę i pracowali w grupach nad wymyślaniem rozwiązań dla różnych trudnych sytuacji, w których może znaleźć się młodzież. Wszystkie pomysły naszych uczniów pokazały, iż każdą sprawę i wszelakie konflikty można rozwiązać bez przemocy i agresji.
Pamiętajmy więc o tym w codziennym życiu.
Przez dwa ostatnie dni uczniowie, wraz z innymi klasami, brali udział w I Festiwalu Konstrukcji. Wczoraj budowali oni szkołę marzeń i 97,5 centymetrową wieżę z klocków. Dzisiaj przyszedł czas na konstruowanie ratusza siedleckiego JACKA. Było trochę trudno, bo należało to zrobić z... chrupek kukurydzianych. Kto jak kto, ale klasa 2b poradziła sobie z tym wspaniale, choć część z tych łakoci wylądowała w ich brzuchach. Zabawy i śmiechu było co nie miara! Kiedy ratusz był już gotowy, przyszedł czas na... ubranie choinki, bo przecież święta zbliżają się wielkimi krokami i trzeba się do nich dobrze przygotować ...
Uczniowie z klas 1 i 2 budowali szkołę marzeń i wieże ciśnień. Dzieci świetnie bawiły się😃, a przy okazji rozwijały kompetencje kluczowe.👍
W czwartek 6.12🎅 będzie niespodzianka 🤭
28 listopada w Centrum Charytatywno – Duszpasterskim w Siedlcach odbyło się szkolenie kolejnych grup młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas. Tym razem wzięły w nim udział cztery Koła, także nasze nr 52. W spotkaniu brali udział: Natalia Karolewska, Aleksandra Bajek, Marika Janiszewska z klasy 8a, Adam Kasjaniuk z klasy 3g oraz p. Katarzyna Teodorska-Romańska
Młodzież i opiekunowie opowiadali o akcjach, które organizują i w które się włączają. Uczestnicy dzielili się także pomysłami, jakie chcą wdrożyć w życie. Zajęcia poprowadziła Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.
Szkolne Koło Caritas to dobroczynna organizacja młodzieżowa działająca w oparciu o społeczno-humanitarne zaangażowanie jej członków, pod ścisłym nadzorem opiekunów koła, dyrekcji szkoły i Caritas. Obszarem jej działania jest szkoła, środowisko lokalne oraz parafia.
Klasa 2d pracowicie spędziła, każdy listopadowy dzień podczas lekcji:
Teatr od A do Z, czyli twórcy i aktorzy w teatrzyku kukiełkowym, widzowie podczas spektaklu Świetliczaków, obchody Dnia Życzliwości i Dnia Pluszowego Misia, wizyta w tężni, oraz andrzejkowe czary mary.
Składanie papieru może być ogromną frajdą! Żeby rozpocząć przygodę z origami wystarczą chęci oraz zwykła kartka papieru. Przekonały się o tym nasze świetliczaki. Różne techniki składania papierowych samolotów ✈️zaprezentowali uczniowie klasy 3f Gabriel Ławecki oraz Mateusz Sadłowski. Po zajęciach odbyły się zawody związane z lotem samolotu na jak największą odległość.
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych przypadający na 26 września. W tym roku postanowiliśmy świętować dłużej poprzez przeprowadzenie w dniach 5-9 listopada Dni Języków Obcych. W trakcie września i października uczniowie wykonywali projekty językowe dotyczące języka angielskiego i niemieckiego, m.in. plakaty, prace plastyczne, prezentacje multimedialne, makiety zabytków, filmiki w Minecraft, scenki i występy wokalne. Podczas Dni Języków zaprezentowano efekty ich starań, jak również zaproponowano uczniom wiele ciekawych przedsięwzięć mających na celu promowanie nauki języków obcych.
Uczniowie, za pomocą Skype łączyli się z nauczycielami i uczniami z innych krajów, aby na żywo, używając języka angielskiego zagrać w grę Mystery Skype. Polega ona na zadawaniu pytań o kraj pochodzenia rozmówcy. Na podstawie odpowiedzi, uczniowie musieli odgadnąć z jakim krajem udało się połączyć. Sesje prowadziła p. Agnieszka Księżopolska, a udział wzięli uczniowie klas 5a, 3g, 8c z p. Magdaleną Aleksiuk- Głuszczak i 4d. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem.
Mystery Skype jest częścią projektu Microsoft dla szkół. Udało nam się dotrzeć do Pakistanu, Rosji, Wietnamu, Indii rozmawiając z:
Preeti Kanthake, Rizwan Arif, Alena Maskaeva, Anna Zubkovskaya, Huong Nguyen.
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wieczorze filmowym w języku angielskim oraz obejrzeć na „wielkim ekranie” filmy w oryginalnej wersji językowej. Oprócz tego, że mieli możliwość sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego oraz poszerzenia wiedzy w zakresie słownictwa, mogli również poczuć się jak w prawdziwym kinie i zintegrować z uczniami z innych klas. (K. Lichograj, K. Parol)
Pani Aleksandra Wymiatał, absolwentka Filologii Angielskiej, rezydent biura podróży Rainbow Tours, odwiedziła naszą szkołę na zaproszenie p. A. Księżopolskiej. Pani Ola opowiadała uczniom z klas 5a, 5b, 8c , 3g i 4c o swoich podróżach po świecie, między innymi do Anglii, Grecji, Turcji, Panamy, o programie Erasmus oraz zapoznała uczniów z zawodem rezydenta i pilota wycieczek.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć zdjęcia z wspomnianych miejsc, poznać kulturę i obyczaje panujące w tych krajach. Dowiedzieli się, jak ważna jest znajomość języków obcych w codziennym życiu, w pracy i w czasie wypoczynku, że pozwala realizować marzenia i jest kluczem otwierającym wiele możliwości. (A. Księżopolska)
Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję spotkać się z bohaterami ulubionych bajek w nieco innej odsłonie. Uczennice klasy 3c wystawiły przedstawienie "Kopciuszek" w języku angielskim, a uczennice klas 3f również w języku angielskim czytały młodszym kolegom i koleżankom bajki o trzech świnkach oraz Kubusiu Puchatku. Spotkanie maluchów z bajkami zorganizowała p. A. Michalak.
W ramach zadań z okazji Dni Języków uczniowie mieli możliwość wykonania makiety wybranego zabytku europejskiego. Makiety przez cały rok szkolny zdobią sale językowe, jednak na czas Dni Języków zostały zaprezentowane na wystawie w pobliżu stołówki szkolnej, aby każdy z uczniów mógł je obejrzeć z bliska. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w "wycieczce" po Europie i posłuchać informacji i ciekawostek dotyczących zabytków przedstawionych na wystawie. Prezentacje dla młodszych kolegów przeprowadzały uczennice klasy 3f pod opieką p. A. Michalak.
Znajomość i zainteresowanie językami obcymi można pokazać również poprzez sztukę. Na górnym korytarzu (w okolicach sal 24-27) została utworzona galeria prac wykonanych w ramach Dni Języków Obcych. Można tam obejrzeć przepiękne ilustracje do książek autorstwa pisarzy obcojęzycznych, jak również zabawne memy dotyczące nauki języków. W ramach obchodów 100lecia odzyskania niepodległości uczniowie mieli możliwość wykonania plakatów prezentujących słynnych Polaków, którzy zasłynęli i godnie reprezentowali nasz kraj poza jego granicami.
Uczniowie wybranych klas mieli okazję obejrzeć program artystyczny składający się ze scenek i piosenek w językach obcych oraz zapoznać się z prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi słynnych Polaków za granicą. Krótkie scenki w zabawny sposób obrazowały korzyści płynące ze znajomości języków obcych, a przepięknie zaśpiewane piosenki motywowały do nauki języka poprzez muzykę. Program artystyczny przygotowały p. A. Michalak i p. K. Lichograj.
Nauczanie języków obcych poprzez nowoczesne technologie to w naszej szkole żadna nowość, w ramach Dni Języków szczególnie więc podkreślaliśmy możliwości płynące z korzystania z nowoczesnych technologii. Uczniowie doskonalili angielskie i niemieckie słownictwo poprzez gry i aplikacje językowe takie jak Kahoot, quizizz, quizlet i wiele innych. Mogli również wykazać się swoimi talentami w tej dziedzinie projektując zabytki europejskie w Minecraft. Zapraszamy do obejrzenia niektórych filmów:
Młodzież pod opieką p. M. Aleksiuk-Głuszczak wprółpracuje z uczniami ze szkoły w Nowym Lublińcu i z okazji obchodów Dni Języków Obcych wymieniliśmy się korespondencją w języku niemieckim. Uczniowie SP3 wysłali kartki z pozdrowieniami i listy oraz otrzymali korespondencję zwrotną od rówieśników.
Uczniowie klasy 8C pod opieką p. Katarzyny Lichograj wysłali kartki z życzeniami z okazji urodzin księżnej Catherine, żony przyszłego króla Anglii.
Uwieńczeniem Dni Języków Obcych był wyjazd uczniów pod opieką p. A. Księżopolskiej, M. Aleksiuk-Głuszczak i A. Majewskiej do Kotliny Kłodzkiej i udział w Międzynarodowych Warsztatach EUROWEEK - Szkoła Liderów.
W dniu 21 listopada świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu każdy przyszedł do szkoły ubrany z elementami żółtego koloru. Pierwszy raz uruchomiliśmy nasze Pudełeczko Życzliwości i Pozdrowień, które cieszyło się dużym powodzeniem.
W dniach 14-18 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Księżopolskiej, Magdaleny Aleksiuk - Głuszczak i Agnieszki Majewskiej wzięli udział w Obozie Językowym Szkoła Liderów „Euroweek” w Międzygórzu. W ramach warsztatów prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z Wietnamu, Filipin, Meksyku, Ukrainy i Dominikany uczniowie poznawali kulturę i historię tych krajów, wykonywali różnorodne projekty, dzięki którym rozwijali swoje kompetencje w dziedzinach Kierowania i Przewodnictwa w grupie. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wykazali się ogromną kreatywnością i przedsiębiorczością. Dzięki konieczności ciągłego posługiwania się językiem angielskim uczestnicy nabrali wiary we własne umiejętności oraz odwagi i pewności siebie w porozumiewaniu się językiem angielskim. Poza udziałem w warsztatach udało nam się zwiedzić ciekawe miejsca, takie jak Wrocław , Zamek Książ, Kaplicę Czaszek w Czermnej, oraz wzięliśmy udział w objeździe po Kotlinie Kłodzkiej. Był to dla wszystkich czas intensywnego rozwoju, przełamywania swoich słabości i kompleksów i zawierania nowych przyjaźni. Już marzymy o powrocie do Międzygórza i o udziale w kolejnych warsztatach.
W dniu 13 listopada klasa 1a reprezentowała szkołę w Konkursie Pieśni Patriotycznej PATRIOTA 🇵🇱️zorganizowanym przez Caritas.
Nasi najmłodsi uczniowie za wykonanie piosenki "Niepodległość" uzyskali wyróżnienie. 🏆
Gratulujemy sukcesu!
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania na szkolnym boisku hymnu państwowego o godz. 11.11.
Uczniowie klasy IId oraz tancerze zespołu "Cool Dance" przygotowali uroczystą akademię z pokazem tanecznym dla klas pierwszych i drugich z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodleglości. Po jej zakończeniu, wszyscy odśpiewalismy wspólnie hymn Polski. Każda z klas edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowala się z własnym występem muzycznym (piosenka) aby uczcić ten wyjątkowy dla wszystkich Polaków dzień.
Zapraszamy do obejrzenia występu Zespół "Cool Dance" w 100 - lecie Odzyskania Niepodległości Zespół Cool Dance
Następnie klasy 4, 5 i 7 zebrały się w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i ponownym odśpiewaniu hymnu uczniowie klas 8a (SP) i 3d (PG) przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasu ostatniego rozbioru 1795 r. do odzyskania przez Nią niepodległości 1918 r.
Wspominano narodowe zrywy – Powstanie Listopadowe, Wiosnę Ludów, Powstanie Styczniowe i czasy 123-letniej niewoli.
Te informacje były wzbogacone o prezentację przygotowaną przez p. Annę Charczuk i recytacje uczniów z klas 8 i 3, przygotowanych przez p. Ewę Goś oraz piosenki i pieśni w wykonaniu dwóch chórów: szkolnego i męskiego pod kierunkiem p. Elżbety Chachaj.
W krótkim wystąpieniu p. dyrektor Dariusz Kupiński podkreślił rolę niepodległości państwa w życiu każdego obywatela.
Następnie p. dyrektor wraz z p. A. Charczuk wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu historycznego „Niepodległa”.
W kategorii klas 4-5:
W kategorii klas 7-8 i 3 gimnazjum:
Całą uroczystość, do której piękną symboliczną dekorację przygotował p. Tadeusz Kośmider, zakończył krótki koncert. Rozpoczął się on od poloneza pt. „Pamięć w nas” w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu tanecznego, który dostojnie i z gracją zaprezentował nasz narodowy taniec. Taniec przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Marzeny Tymińskiej.
W dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły już po raz drugi mieli okazję uczestniczyć w wieczorze filmowym w języku angielskim oraz obejrzeć na „wielkim ekranie” filmy w oryginalnej wersji językowej. Oprócz tego, że mieli możliwość sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego oraz poszerzenia wiedzy w zakresie słownictwa, mogli również poczuć się jak w prawdziwym kinie i zintegrować z uczniami z innych klas. Wieczór filmowy został zorganizowany przez p. Katarzynę Lichograj oraz p. Kingę Parol i był jednym z wielu działań związanych z obchodami Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole.
Uczniowie, za pomocą Skype, łączyli się z nauczycielami i uczniami z innych krajów, aby na żywo, używając języka angielskiego zagrać w grę Mystery Skype. Polega ona na zadawaniu pytań o kraj pochodzenia rozmówcy. Na podstawie odpowiedzi, uczniowie musieli odgadnąć z jakim krajem udało się połączyć. Sesje prowadziła p. Agnieszka Księżopolska, a udział wzięli uczniowie klas 5a, 3g, 8c z p. Magdaleną Aleksiuk- Głuszczak i 4d. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem.
Mystery Skype jest częścią projektu Microsoft dla szkół. Udało nam się dotrzeć do Pakistanu, Rosji, Wietnamu, Indii rozmawiając z:
Preeti Kanthake, Rizwan Arif, Alena Maskaeva, Anna Zubkovskaya, Huong Nguyen.
W dniu 06.11.2018r. odbył się Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości-były to jednocześnie szachowe mistrzostwa szkoły. Głównym celem zawodów było upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wyłonienie najlepszych szachistów w naszej szkole. W zawodach wzięło udział 29 uczniów. Każdy z zawodników mógł sprawdzić swoje umiejętności i przy okazji mile spędzić czas. Organizatorem turnieju był p.Michał Hryciuk - opiekun koła szachowego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Klasyfikacja końcowa turnieju:
w kategorii klas I-III
w kategorii klas IV-VIII
w kategorii gimnazjum
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości." – Józef Piłsudski.
Harcerskie podziękowanie dla wszystkich osób, które włączyły się w akcję „Znicz Pamięci”. Wspólnie zebraliśmy około 250 zniczy. Lampki zostały opatrzone naklejką "Pamiętamy – nauczyciele, uczniowie i harcerze z SP3 w Siedlcach".
2 listopada harcerze Błękitnej Szóstki dotarli do Lasku Podsekulskiego, który większości siedlczan kojarzy się z rekreacją: ścieżką przyrodniczą, konwaliami, grzybobraniem, pieszymi wędrówkami lub rowerowymi przejażdżkami, zajęciami survivalowymi „Strzelców” i harcerzy.
Niestety, popularna „Sekuła” skrywa też tragiczną historię. Wśród chaszczy i wiekowych drzew porozrzucane są bezimienne krzyże, poświęcone ofiarom faszyzmu i stalinizmu. Tylko przy jednym z nich znajduje się pamiątkowa tablica. Wiedza o miejscach pochówku przekazywana była ustnie przez okolicznych mieszkańców, byłych żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Opracowanie mapki oraz zebranie informacji w jednym miejscu siedlczanie zawdzięczają porucznikowi AK Edwardowi Bareja ps. Edzio oraz jego synowi Romanowi Bareja, od którego nasza drużyna otrzymała zgodę na publikację (mapki dostępne u drużynowej Błękitnej Szóstki).
Czuwaj!
Drużynowa 106 WPDH Błękitna Szóstka - Anna Miłobędzka
24 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych i siódmych. Temat przewodni tegorocznej zabawy to „Egzotyczne SP3”.
Samorząd szkolny przygotował wiele ciekawych konkurencji. Na początku uczestnicy musieli zaprezentować swoje plemiona.
Na tę wyjątkowa uroczystość przybyli:
Plemiona przeszły trudny test ze znajomości państw świata, musiały schwytać na lasso rozwścieczonego byka, wiele radości przyniosła uczestnikom zabawa w gorące krzesła, sprawdzono też czy potrafią posługiwać się telefonem, Ostatnią konkurencją było wypicie kwaśnej lemoniady. Wszystkie klasy spisały się wspaniale.
Otrzęsiny zostały zakończone wspólnym tańcem,
Najwięcej punktów zdobyła klasa 4d, drugie miejsce zajęła klasa 4c, a trzecie 7b.
W piątek 26 października w Naszej Szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Klasy Pierwszej.
Tego dnia uczniowie: śpiewając, grając, tańcząc oraz odgrywając inscenizację teatralną zaprezentowali swoje wszechstronne talenty.
Dzieci otrzymały piękne prezenty na pamiątkę tego radosnego wydarzenia!
A po oficjalnej części uroczystości odbył się poczęstunek zorganizowany przez rodziców uczniów.
Przeżyjmy to jeszcze raz! 😊
W dniu 16 października 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Siedlcach uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, którą zorganizowały p. Katarzyna Lichograj, p. Kinga Parol i p. Mariola Woźniak.
Głównym punktem programu był spektakl na podstawie sztuki George’a Bernarda Shaw pt. „Pygmalion” wystawiany na deskach teatru Studio Buffo, zagrany w całości w języku angielskim, co było dla naszych uczniów znakomitą szansą na sprawdzenie swojej znajomości tego języka.
Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach czerpania papieru w Muzeum Papiernictwa w Konstancinie – Jeziornej. Każdy uczestnik wycieczki miał możliwość samodzielnie wyprodukować kartkę papieru, niejedną.... zwykłą lub ozdobioną suszonymi płatkami kwiatów.
Biblioteka to nie jest miejsce, które ostatnio często odwiedza młodzież. Książka nie wzbudza już takiego zainteresowania jak kiedyś. Mimo to, uczniowie klasy 3g pod opieką p. Ewy Misiak i p. Edyty Burskiej oraz uczniowie klasy 7b pod opieką p. Katarzyny Teodorskiej – Romańskiej odwiedzili takie miejsce. W piękny październikowy dzień w dwóch grupach udali się do Publicznej Biblioteki Miejskiej w Siedlcach. Najpierw odwiedzili dział zbiorów specjalnych. Niektórzy pierwszy raz mogli zobaczyć kasety magnetofonowe, książki brajlowskie, usłyszeli z płyty winylowej piosenki ABBY. Poznali ofertę działu: albumy, przewodniki, płyty winylowe, płyty CD, e-booki. Z ciekawością wchodzili w regały z półkami, aby dotknąć książek. Zadawali pytania, na które pracownicy biblioteki odpowiadali z wielką cierpliwością. Uczniowie zajrzeli również do działu książek dla dzieci i młodzieży. Nie mogli uwierzyć, że w dziale tym znajduje się aż 33 tysiące książek. Byli w Informatorium, zasiedli do komputerów i uczyli się korzystania z księgozbiorów biblioteki. W czytelni regionalnej wysłuchali ciekawej opowieści o naszym mieście
Z zainteresowaniem obejrzeli pokaz slajdów o historii Siedlec. Mogli także zobaczyć magazyny biblioteki, gdzie przechowuje się czasopisma. Dotknęli starych wydań gazet, które ukazywały się w Siedlcach. Z niedowierzaniem czytali teksty o społeczności naszego miasta z połowy XX wieku.
Mamy nadzieję, że choć kilku z naszych wycieczkowiczów zasili szeregi czytelników biblioteki „Pod Jackiem”.
p. Ewa Misiak
Dla gimnazjalistów jest to ostatni rok nauki w naszej szkole. Już niedługo uczniowie klas trzecich przystąpią do egzaminów gimnazjalnych, będą wybierać nową szkołę i zawód swoich marzeń. Aby im pomóc w tym wyborze, uczniowie klasy 3g spotkali się z p. Maciejem Michalakiem – ratownikiem medycznym. Dowiedzieli się, jakie trzeba mieć predyspozycje do tego zawodu, jak wygląda praca w karetce pogotowia ratunkowego, jakie są plusy i minusy pracy ratownika medycznego. Pan Maciek swoją otwartością na trudne pytania uczniów, zaskakującymi opowieściami o pracy w szpitalu wzbudził sympatię uczniów klasy p. Ewy Misiak. Pytaniom nie było końca i nawet dzwonek obwieszczający koniec lekcji nie przerwał spotkania, ponieważ kilku chłopców zaczęło rozważać pójście w ślady miłego gościa.
Wychowawczyni klasy 3g – p. Ewa Misiak
Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach ukończyła tydzień kodowania z Code Week, ale nie z kodowaniem...
Zadania wykonywali uczniowie z klas pierwszych i drugich. Było radośnie i kreatywnie!
W piątek 19.10.2018 r. klasa 1 a brała udział XX Festiwalu Nauki i Sztuki, który została zorganizowany przez Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny w Siedlcach. Uczniowie mieli okazję obserwować niezwykły pokaz doświadczeń chemicznych, oraz wzięli udział w zajęciach terenowych prezentujących możliwości operacyjne samochodu-laboratorium z JRG nr 6 w Warszawie i JRG nr 2 w Siedlcach.
Informatyka w klasie 1a, lekcja odbyła się pod hasłem Code Week 2018 w SP 3, uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wdrażali się w elementy programowania blokowego za pomocą aplikacji Scratch na szkolnych tabletach. Z pewnością będziemy kontynuowali rozpoczęte działania…
Uczniowie 2 D nie tylko uczą się o zdrowym odżywianiu, ale też starają się te zasady wcielać w życie. Wielką frajdą okazało się samodzielne przygotowywanie kanapek. Wyglądały i smakowały wyjątkowo!!
Pod koniec września całą klasą uczestniczyliśmy w zajęciach w Lipniaku. Towarzysząca nam pani leśnik ciekawie opowiadała o drzewach i zwierzętach leśnych, pokazała nam szkółkę. Znaleźliśmy też czas na zabawę i poczęstunek- pyszną kiełbaskę z ogniska.
Jak co roku odwiedzili nas goście z zaprzyjaźnionej polskiej szkoły z Miejszagoły na Litwie. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli tańce w ich wykonaniu i wysłuchali śpiewu chóru. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ich występu
W czwartkowe popołudnie nasi goście ze szkoły w Miejszagole na Litwie wspólnie z paniami Moniką Kwiatkowską, Małgorzatą Popek i Magdaleną Korytowską spędzili mile czas, wykonując samodzielnie kolorowe bransoletki. Mogli również spróbować swoich sił w programowaniu, dzięki zabawie mBotami oraz Ozobotami pod okiem pani Magdaleny Głuchowskiej i naszego specjalisty od robotów – ucznia Gabriela Ławeckiego z kl. 3f. W spotkaniu uczestniczyła również drużyna harcerska z naszej szkoły „Błękitna Szóstka” z druhna Anną Miłobędzką. Harcerze zaprezentowali pląsy, które były okazją do świetnej zabawy i integracji. Nie zabrakło również treści patriotycznych. Goście przyłączyli się do akcji BohaterON, obejrzeli filmy związane z powstaniem warszawskim" Miasto ruin" i "Jest takie miasto" oraz mieli szansę wykazać się wiedzą o polskich zabytkach i historii w kahoocie "Polska Błękitnej Szóstki - zabytki". Najlepsi otrzymali pamiątkowe albumy.
10 minut dziennie w klasie 1b słuchamy opowieści z leśnej polany, oglądamy, słuchamy, bawimy się i gramy.
Dzisiaj drugoklasiści mieli za zadanie zakodować trasę dla Ozobota w taki sposób, aby zwiedzając Polskę odkrywał zaszyfrowane litery.
Po prawidłowym zakodowaniu trasy, uczniowie odczytali napis NIEPODLEGŁA.🇵🇱️Na koniec odbył się mały wyścig Ozobotów.
Z ogromną przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania CODE WEEK.
Wydarzenie to jest organizowane na terenie całej Europy. Ta wspaniała inicjatywa jest skierowana do uczniów naszej szkoły i ma za zadanie promować naukę kodowania oraz rozwijać umiejętności myślenia komputacyjnego.
Inne oblicze logopedii i klasa Ic na logorytmice 😊
Ciąg dalszy przygód w świetlicy szkolnej. Dziś zajęcia z cyklu: "Młody Chemik - doświadczenia chemiczne dla najmlodszych" . Oj działo się! Była "lampa lawa" i "wulkany" a na koniec "tańczący olej". Nasze Świetliczaki uwielbiają eksperymentować!
We wtorek, 2 października, uczniowie klasy IIb i IId brali udział w wycieczce do Warszawy. Tam zwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Drugim punktem ich wyprawy było Muzeum Bajki, Baśni i Opowieści MuBaBao w Konstancinie.
W Centrum Nauki Kopernik dzieci zostały zaproszone do świata samodzielnego eksperymentowania. Kierowały się one własną ciekawością, tym, co je interesowało i zwracało uwagę. Mogły też odkrywać swoje pasje, dotykać eksponatów, sprawdzać, przekręcać, testować... Po zwiedzaniu Centrum był czas na zakup pamiątek i smaczny obiad.
Później, w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, dzieci podejmowaly różne działania edukacyjne - wspomagające rozwój wyobraźni, kreatywności, kształtujące umiejętność posługiwania się słowem, występów publicznych i sztuki oracji. Uczniowie opowiadali bajkowe historie razem z kustoszem muzeum, uczestniczyli w zajęciach tworzenia swoich własnych teatrzyków, konstruowanie budowli z klocków i bajkowego opowiadania o nich, a także bawili się w wyjątkowej i pełnej kolorów Krainie Bajkostworów.
Cały dzień był dla naszych wycieczkowiczów czasem niesamowitym, pełnym wrażeń i fantastycznej zabawy.
W naszej szkole obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Z tej okazji dzięki p. Ewie Wasążnik wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji, w której poznaliśmy problemy, z jakim na co dzień stykają się, nie tylko w szkole "dyslektycy". Dowiedzieliśmy się również, że wiele osób, które zdobyły sławę i osiągnęły sukces, należało do tego grona.
Można nauczyć się żyć z dysleksją, dzięki odrobinie samodyscypliny i ćwiczeniom. Dzisiaj istnieją skuteczne narzędzia i terapie, które pomagają diagnozować i walczyć z dysleksją od najmłodszych lat. Warto zadbać o swój rozwój, by niezależnie od wieku móc wyrównać swoje szanse.
Albert Einstein
Uważany za najbardziej wpływowego fizyka XX wieku został okrzyknięty naukowcem wszech czasów, dzięki swojej teorii względności. Dysleksja sprawiła, że późno nauczył się mówić, czytał dopiero od 9 roku życia, miał problemy z pisaniem i zapamiętywaniem informacji w szkole. Z powodu trudności związanych z dysleksją dwa razy stracił posadę nauczyciela. Nie przeszkodziło mu to jednak przejść do historii jako wybitny umysł.
Leonardo da Vinci
Malarz, architekt, wynalazca, odkrywca, pisarz, matematyk… Długa jest lista specjalności,
w których da Vinci wiele osiągnął. Dzisiaj pamiętamy go przede wszystkim jako geniusza, który dał nam Mona Lisę, Damę z Łasiczką czy koncepcję helikoptera.
Isaac Newton
Znany wszystkim twórca zasad dynamiki, prawa powszechnego ciążenia, prawa ruchu i mechaniki klasycznej zapoczątkował rewolucję naukową, dowodząc kopernikańskiej teorii heliocentryzmu. Legenda głosi, że w szkole radził sobie średnio, dlatego wolał spędzać czas pod jabłonią, gdzie odkrył grawitację.
Henry Ford
Jeździsz samochodem? Podziękuj za to Fordowi. To on zrewolucjonizował produkcję aut i przyczynił się do tego, że szybko stały się one dostępne dla „zwykłych śmiertelników”. Jest przykładem na to, jak pasja może zamienić się w życiowy sukces i (przy okazji) zmienić świat.
Winston Churchill
Wybitny polityk, mówca, strateg. Został premierem Wielkiej Brytanii w trudnym okresie II wojny światowej. Należał do „Wielkiej Trójki”, z którą uczestniczył w najważniejszych, międzynarodowych konferencjach, o których do dziś dzieci uczą się w szkołach, bo tam ważyły się losy ówczesnego świata.
Hans Christian Andersen
Nigdy nie nauczył się pisać poprawnie. Jego manuskrypty zawierają wiele błędów charakterystycznych dla dysleksji. A mimo to większość z nas wychowało się na jego bajkach. To Andersen dał nam "Brzydkie kaczątko", "Dziewczynkę z zapałkami" czy "Calineczkę". Był również autorem wielu utworów dla dorosłych.
Walt Disney
Disney to wizjoner, który stworzył największą dziś korporację medialną świata.
Przede wszystkim jednak jest ojcem najpiękniejszych, kultowych postaci dla dzieci, które uszczęśliwiają kolejne pokolenia najmłodszych i nie tylko.
Wśród sławnych osób cierpiących na dysleksję warto wspomnieć również Thomasa Edisona, Pabla Picasso, Andy Warhola, Johna Lennona, czy Agathę Christie.
Uczniowie klasy IIb w ramach zajęć edukacyjnych eksperymentowali z... solą. Dwa tygodnie temu odstawili w ciepłe miejsce słoiczki ze słoną wodą. Dzisiaj podziwiali efekty swojego doświadczenia: na sznurkach i słoiczkach osadziła się sól tworząc przepiękne kryształki. Za pomocą tego eksperymentu uczniowie zrozumieli, że krystalizacja i rozpuszczanie to procesy odwracalne. Przez odparowanie wody z roztworu zaczynają wytrącać się kryształy. Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.
Uczniowie klasy 1a z dużym zaangażowaniem wykonują nowe zadania. Piszą, liczą, kodują, ćwiczą, muzykują...
W naszej świetlicy jest dużo śmiechu i zabawy, ale to nie wszystko! Poprzez świetlicowe inspiracje nasi uczniowie usprawniają również swoje umiejętności manualne i kulinarne. Uaktywniają swoją kreatywność i wyobraźnię. A o to efekty naszej pracy...pyszny, jesienny jeżyk. Przyjemne z pożytecznym!
W dn. 26.09.2018r. klasa 7a obchodziła Europejski Dzień Języków Obcych oraz Dzień Chłopaka na sportowo. Młodzież wraz z wychowawcą i opiekunami szukała skarbów z użyciem GPS w „Krainie Przygód” w Iganiach. Próbowaliśmy również swoich sił w strzelaniu z łuku i jeździliśmy quadem. Sporą dawkę adrenaliny dostarczył nam zjazd na tyrolce. Uwieńczeniem naszych sportowych wrażeń było integracyjne ognisko.
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy II b włączyli się w akcję Bohater-ON - włącz historię! Akcja ta to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek z życzeniami.
Każda kartka adresowana jest do innego powstańca. Projekt ma na celu edukować Polaków, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Młodzi patrioci spisali się na medal
Chociaż święto przypada dopiero 30 września, chłopcy zostali obdarowani wyjątkowymi prezentami: poduszkami przystojniaków i słodkimi łakociami!
Dziewczynki, wraz z nauczycielkami, złożyły im życzenia i odśpiewały 100 lat. Na twarzach wszystkich uczniów królowały uśmiechy i wielka radość.
W podziękowaniu za prezenty dziewczynki dostały lizaki, które osłodziły im dzisiejszy dzień
Uczniowie wykorzystując znajomość tabliczki mnożenia, zakodowali trasę dla Ozobota.
Było dużo frajdy i ciekawej pracy 😀
Dnia 24.09.2018 na świetlicy szkolnej przywitaliśmy jesień. Uczniowie z klas pierwszych rozpoznawali poprzez zmysł dotyku dary jesieni. Wzięliśmy udział w akcji "Zabierz mnie ze sobą do domu" przygotowując koszyczek uśmiechniętych kasztanów.
20 września 2018 r. klasa II c i II a były na wycieczce w Lipniaku. Pani leśniczy pokazała nam szkółkę leśną.
Dzieci mogły zobaczyć norę lisa, owoce konwalii oraz podziwiać bogactwo drzew.
Na koniec wspólnie zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku.
17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskich uroczystościach z okazji rocznicy napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku. Po mszy św. w Kościele garnizonowym, gdzie szkołę reprezentował poczet sztandarowy, na Skwerze Wileńskim odbył się uroczysty apel. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miejskich, organizacji samorządowych, społeczności uczniowskich oraz mieszkańcy Siedlec. Uroczystość rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po przemówieniach okolicznościowych i apelu poległych oddział reprezentacyjny siedleckiej jednostki wojskowej oddał salwę honorową. Nie zabrakło również kwiatów i zniczy, które stały się symbolami pamięci o poległych za ojczyznę. Uroczystość uświetnił występ siedleckiej Orkiestry Wojskowej.
Montaż słowno-muzyczny przygotowały p. E. Chachaj i p. D. Gajewska.
Zgodnie z przesłaniem obchodzonego na całym świecie Dniem Kropki, uczniowie klasy 1a umacniali wiarę we własne siły, rozwijali kreatywność, pokonywali własne słabości. A wszytko to m.in. zaowocowało rozkodowaniem pięknej kolorowej kropki. A tak to święto obchodzili uczniowie klas 1 :)
Dnia 21.09.2018 odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "Młody chemik - doświadczenia chemiczne dla najmłodszych"
Było dużo zabawy i śmiechu :)
Wakacje szybko minęły i … 3 września uczniowie i nauczyciele spotkali się na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Dyrektor szkoły, p. Dariusz Kupiński powitał całą społeczność uczniowską, a szczególnie serdecznie - uczniów klas pierwszych. W dalszej części akademii zobaczyliśmy scenkę teatralną o szkolnej wróżce Honoracie w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum i klasy IV szkoły podstawowej oraz występ uczniów klas drugich, na który złożyły się piosenki, wiersze i taniec. Po zakończeniu uroczystości uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych.
Uroczystość przygotowała p. D. Gajewska we współpracy z p. V. Bogdańską. Oprawą muzyczna zajęła się p. E. Chachaj, a piękną dekorację „wyczarował” p. T. Kośmider.