Dnia 3 września 2007 roku w Publicznym Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008.
Dyrektor szkoły, pan Dariusz Kupiński, w swoim przemówieniu powitał nowych uczniów w społeczności szkoły. Każdej klasie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie z wychowawcą i dyrektorem szkoły.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia występu uczniów klas drugich i trzecich. W kabarecie zatytułowanym "Atlas uczniów" zaprezentowali oni charakterystyczne typy, jakie mogą pojawić się wśród młodzieży szkolnej. Żartobliwe i humorystyczne przedstawienie podobało się publiczności, która młodych artystów nagrodziła oklaskami. Program artystyczny został przygotowany przez p. B.Biardę i p.E.Chachaj.
Na zakończenie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Olga Rogalska przekazała nowym koleżankom i kolegom życzenia, aby w nowej szkole mogli się dalej rozwijać, zdobywać wiedzę i umiejętności, poznali nowych przyjaciół oraz znaleźli zrozumienie i wsparcie ze strony nauczycieli.
W poniedziałek 24 września 2007 roku młodzież klas pierwszych naszego gimnazjum wraz z nauczycielami zgromadziła się pod pomnikiem na Skwerze Wileńskim w Siedlcach.
pomnik został zbudowany ku czci litewskich żołnierzy poległych w walce z Niemcami.
Dyrektor szkoły uświadomił uczniom, że Skwer Wileński otrzymał tę nazwę po tym jak nasze Gimnazjum rozpoczęło współpracę ze szkołą polską w Niemenczynie na Litwie.
Przedstawiciele każdej klasy wraz z dyrektorem złożyli pod pomnikiem wieniec symbolizujący pamięć o poległych.
p. Magdalena Aleksiuk - Głuszczak
W sali gimnastycznej zebrało się kilkanaście klas, aby występy i popisy swoich kolegów i koleżanek. Kiedy dziewczęta wychodziły, aby zaśpiewać piosenki, wszyscy bili' brawo. Klasa 2b przygotowała scenkę w trzech językach. Publiczność była oczarowana umiejętnościami kolegów. Całą ceremonię prowadziły uczennice kl.3d: Patrycja Chlebowicz i Aleksandra Dziedzic. Nie zabrakło również konkursów, m.in. był konkurs na najszybciej i najlepiej przeczytane łamańce językowe. Komisja w składzie: p. Adam Nikiforuk, p. Ewa Siemińska, Marcin Bolesta i Marcin Kisieliński czuwała nad tym, aby wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem. Całość przeplatana była występami tanecznymi i wokalnymi. Po zakończeniu wszyscy z dobrymi humorami rozeszli się do klas.
W tym roku hasłem otrzęsin był "Cyrk", w związku z tym na Sali gimnastycznej było kolorowo. Każda z ośmiu klas pierwszych otrzymała za zadanie przebrać choć jedną osobę za klowna, magika i tresera, dowiedzieć się jak najwięcej o swoim wychowawcy i przygotować scenkę. Trzecie klasy zorganizowały kilka konkursów: jedzenie jabłka bez użycia rąk, rysowanie karykatur, stworzenie śmiesznego stroju z siatek i papieru toaletowego, odgadywanie tytułów piosenek. Jury musiało podjąć ciężki wybór, ale jednogłośnie wybrało na zwycięzców klasę 1 f.
Dnia 12 października 2007 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta demia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, czyli Dnia Nauczyciela
Ademia odbyła się po lekcjach na sali gimnastycznej naszej szkoły. uroczy tości wzięli udział wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły a kie uczniowie i zaproszeni goście.
Akademię poprowadziła przewodnicząca samorządu uczniowskiego Iga Rogalska. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru dziewcząt od opieką pani Elżbiety Chachaj.Na tępnie głos zabrał pan dyrektor Dariusz Kupiński, który przypomniał uczniom jak powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dużo mocji dostarczył również występ szkolnego koła teatralnego pod opieka pani Magdaleny Silnej. Przedstawienie było bardzo ciekawe i interesujące.
Po części artystycznej pan dyrektor wręczył nauczycielem nagrody Dyrektora Szkoły. Między innymi nagrodę dostała pani Edyta Burska za prowadzenie Kroniki Szkolnej.
Po wszystkich uroczystościach nauczyciele udali się na poczęstunek do szkolnej świetlicy.
We wtorek 16 października bieżącego roku, w ramach obchodów VII Dnia Papieskiego odbył się w Centrum Kultury i Sztuki V konkurs recytatorski (Słowo – dar i tajemnica). Startowało w nim 26 gimnazjalistów i 12 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały wyłonione we wcześniejszych eliminacjach trzy dziewczęta. Joanna Żukowska z klasy 3f, Weronika Paskudzka - 1a i Małgorzata Tchórzewska - 1d. Według jednego z jurorów „…poziom jest zadowalający i na pewno będzie kogo nagradzać”. Wysiłki nauczycieli i uczniów nie spełzły na niczym; wszyscy otrzymywali dyplomy ,a niektórzy nawet atrakcyjne nagrody książkowe.
W dniach 24.09.2007r.-26.09.2007r. odbyła się wycieczka w ramach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży do miejsc pamięci narodowej Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni.
Wybór trasy wycieczki obejmujący Pomorze Wschodnie i części Warmii spowodowany był potrzebą przedstawienia uczniom przeszłości zapisanej w zabytkach i pomnikach tego terenu. Trasa wycieczki jest szczególnie atrakcyjna dla naszej młodzieży ze względu na walory krajobrazowe i zdrowotne wybrzeża Bałtyku.
Wycieczka pt. „Szlakiem o Polskość Warmi i Pomorza Wschodniego”. Miała na elu:
Kiedy pod szkołę podjechał nowoczesny autokar, wszyscy uczestnicy wycieczki rzucili się, by zająć jak najlepsze miejsca. Po sprawdzeniu obecności ruszyliśmy w trasę. Towarzyszyła nam piękna pogoda. Pierwszym etapem wycieczki był pomnik bitwy z 1939r. w Mławie, gdzie pani przewodnik wygłosiła krótką prelekcję, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Wycieczka to nie tylko sprawa ducha trzeba tez zadbać o ciało. Tej przyjemności dostarczyła nam wizyta w McDonaldzie.
W Gdańsku spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po starówce gdańskiej, potem udaliśmy pod budynek Poczty Gdańskiej bohatersko bronionej przez Polaków w 1939r.Wieczorem przyjechaliśmy do Sztutowa, tam czekał na nas gorący posiłek i pokoje zaskakująco ładne i wygodne. Cisza nocna zaczeła się o godzinie, 2200, lecz i tak w większości pokojów paliły się jeszcze światła.
Pobudka następnego dnia była o godzinie 730.Choć wszyscy byli jeszcze zaspani o godzinie 800 poszliśmy na śniadanie. Po smacznym posiłku udaliśmy się do autokaru. Pierwsze miejsce gdzie pojechaliśmy to Westerplatte (placówka wojsk polskich w Gdańsku, słynna z obrony przed atakami niemieckimi z lądu i morza).W drodze na Hel, zajechaliśmy do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy polski okręt wojenny „ORP Błyskawica”. Gdy w końcu dotarliśmy na półwysep; poszliśmy nad morze i do pięknego fokarium. Po całodniowej wycieczce wróciliśmy do Sztutowa na obiadokolacje.
Po długiej nocy o 800 poszliśmy na śniadanie i zanieśliśmy torby do autokaru. Później udaliśmy się do Sztutthof (Hitlerowskiego obozu koncentracyjnego). Z wielkim współczuciem i szacunkiem dla ludzi, którzy tam zginęli wysłuchaliśmy prelekcji przewodnika. Potem pojechaliśmy do zamku w Malborku i tam kolejny przewodnik przybliżył nam historię tego miejsca. W drodze powrotnej zwiedziliśmy tez Grunwald
W autokarze podczas powrotu do domu odbył się konkurs z wiadomości zdobytych podczas trzydniowej wycieczki, gdzie wszyscy uczestnicy dostali nagrody.
Joanna Jaroszczyk
Angelika Machała
Paulina Szymczak
W dniach 27-28 października 2007 roku w Publicznym Gimnazjum nr 6 w Siedlcach odbył się Międzynarodowy Indywidualny Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Siedlec Wojciecha Kudelskiego.
W turnieju tym brała udział liczna grupa uczniów naszego gimnazjum z klas I - III. Uczniowie dzielnie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami, także z Białorusi, jak równiez z osobami dorosłymi. Uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy odwagi i wytrwałości.
Życzymy dalszych suklcesów sportowych
p. Magdalena Korytowska
W dniu 19 października 2007r. p. Agnieszka Gajewska zorganizowała wspólnie z p. Ada Burdziłowską - Kowalską, p. Małgorzatą Lendzion, p. Martyną Majewską i p. Katarzyną Romańską wyjście na wystawę "Eksperymentuj" dla uczniów z klas 1d, 2b, 2c, 2d, 2g i 3f.
Wystawa "Eksperymentuj" jest zorganizowana przez Centrum Nauki Kopernik.
Jest to wystawa przenośna - podróżuje po dużych i małych miejscowościach, dzięki czemu wiele ludzi ma okazję samodzielnie i całkowicie bezpiecznie eksperymentować.
W ramach IX Festiwalu Nauki i Sztuki wystawa zawitała do Siedlec.
Razem z animatorami z Centrum Nauki Kopernik uczniowie z naszej szkoły odkrywali prawa rządzące przyrodą. Każdy mógł samodzielnie wykonać kilkanaście doświadczeń, ułożyć łamigłówkę czy zapoznać się ze sposobami szyfrowania wiadomości.
Pokazy z ciekłym azotem były niesłychanie widowiskowe, a doświadczenie wykonywane na zewnątrz budynku wzbudziło niebywały entuzjazm i gromkie brawa. Podczas samodzielnego wykonywania doświadczeń największym zainteresowaniem cieszyła się kula plazmowa.
Wystawa była dla wszystkich ciekawym i niezapomnianym przeżyciem, każdy miło spędził czas i dobrze się bawił.
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z wystawy.
Dnia 8.11.2007 w naszej szkole odbył się pokaz i szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej dla członków szkolnego koła PCK i przedstawicieli klas pierwszych. Szkolenie i pokaz prowadziła p. Urszula Łukasiewicz – nauczyciel zawodu w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach oraz słuchacze kierunku: Ratownik Medyczny
Uczniowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej, układanie osoby rannej, nieprzytomnej w bezpiecznej pozycji .
Organizatorzy:
1) Szkolne koło PCK – opiekunowie:
2) Samorząd Szkolny
3) Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach kierunek: Ratownik Medyczny
Dnia 10 grudnia udaliśmy się na wycieczkę do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w celu obejrzenia wystawy fizycznej pt. „Zabawy z Einsteinem”, zorganizowaną przez nauczycieli: p. M. Skup, p. B. Popek, p. B. Górską, p. I. Mech
Prezentowana nam wystawa została przygotowana przez Museo Tridentino di Scienze Naturali z Włoch i opowiadała o niezwykłych teoriach i badaniach niezwykłych fizyków XIX i XX w. Ten dynamiczny projekt składa się z ok. 50 instalacji.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od prostych doświadczeń fizycznych. Wędrując od stacji do stacji dowiadywaliśmy się co rozchodzi się w próżni, na czym polega interferencja fal oraz rozczepienie światła na kolory. Wniknęliśmy w tajniki ruchów Browna oraz alfabetu Morse’a. Dziwne modele przybliżały nam budowę atomu wraz z postępem badań i formułowaniem nowych teorii na temat ich budowy. Wiedzę, jaką zaczerpnęliśmy z oglądanych eksperymentów możemy bardzo często stosować w życiu codziennym np. po jednym z doświadczeń dowiedzieliśmy się jak zachowują się fale elektromagnetyczne, które emituje pilot do telewizora przy zetknięciu się z różnymi materiałami. Zwiedzanie wystawy zakończyliśmy oglądaniem naszych obrazów w zwierciadłach wklęsłych i wypukłych, co przysporzyło nam wiele radości. Wchodząc do kabiny luster prawie każdy czuł się jak w szklanej pułapce.
Po opuszczeniu Pałacu Kultury udaliśmy się do kina oraz na grę w kręgle, jednak żadna z tych atrakcji nie mogła się równać z tak wspaniałą i ciekawą lekcją fizyki.
W drodze do domu wymienialiśmy się wrażeniami z wystawy i zdobytą na niej wiedzą. Ten wyjazd pokazał nam, że mimo wszystkich wzorów i obliczeń fizyka jest ciekawym przedmiotem odsłaniającym przed nami tajemnice świata.
Tradycyjnie już uczniowie klas III naszego gimnazjum mogli zmierzyć się z formą egzaminu. 4 i 5 stycznia pisali oni próbne testy z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych.
W czasie egzaminu stworzono prawie identyczne warunki w jakich uczniowie będą pisać właściwy test, było zdenerwowanie, odświętny strój, wyznaczone miejsce w sali, komisja , tylko szkoda że test nie będzie już taki sam.
Gimnazjaliści twierdzili, że takie doświadczenie jest bardzo potrzebne, gdyż przygotowuje ich do kwietniowego egzaminu i daje możliwość oceny własnych możliwości.
Wielcy artyści nigdy nie odchodzą. Tak jak Czesław Niemen pasjonujący, niepowtarzalny i jakże odrębny wokalista, kompozytor i aranżer. To właśnie ten legendarny artysta był bohaterem programu muzyczno - poetyckiego pt. "Czesław Niemen. Czas jak rzeka", który odbył się w naszej szkole 29 stycznia 2008r. "Złote przeboje" Niemena jak zawsze wzruszały i skłaniały do refleksji, jak choćby kultowy utwór "Dziwny jest ten świat", sonet A. Mickiewicza "Dobranoc" czy "Italiam, Italiam" do słów C.K. Norwida. Wieczór muzyczno - artystyczny przygotowały p. Aneta Sobierajska i p. Regina Kozak. Nad nagłośnieniem czuwał uczeń kl. 3d Hubert Prekurat. Wśród gości byli: dyrekcja szkoły, nauczyciele i pedagodzy oraz pracownicy szkoły.
W dniach 6-8 II 2008 w naszej szkole odbył się turniej FIFA 05. Rozgrywki toczyły sie w kategoriach klas I, II i III. Przebieg konkursu był bardzo emocjonujący, a tmosfera wśród uczestników przyjazna. Mistrzami poszczególnych etapów zostali:
Mistrzem szkoły został Karol Skolimowski, vice - mistrzem Artur Łydkowski, a trzecie miejsce zajął Kamil Gręzak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy ponownie za rok!
14 marca 2008 r., w przeddzień 30 rocznicy śmierci druha Aleksandra Kamińskiego "Kamyk", kominek harcerski w Sali Białej MOK w Siedlcach zainaugurował rok Olgi i Andrzeja Małkowskich - twórców harcerstwa polskiego. Kominek poprzedzał otwarcie (w pobliskim Muzeum Regionalnym) wystawy "Kamyk na Szańcu" poświęconej bohaterskim kartom z dziejów polskich harcerzy. To opowieść o Bohaterskich Harcerzach Szarych Szeregów którzy potrafili wcielić w życie Braterstwo i Służbę. Opowieść o Rudym, Alku, Zośce i tych którzy przyszli po nich - o Harcerskich Batalionach "Zośka " i "Parasol" odznaczonych Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari za bohaterską walkę w Powstaniu Warszawskim oraz o współczesnych spadkobiercach tych idei. Na wystawie prezentowane są m.in. nieznane zdjęcia Kamińskiego i Małkowskich, a także harcerzy "Szarych Szeregów" oraz dokumenty i pamiątki ofiarowane przez rodziny poległych. Wśród najcenniejszych znajduje się pamiętnik "Kamyka", pamiątki Alka, Rudego, Zośki, dokumenty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Osobne miejsce wystawie poświęcone zostało dziejom harcerstwa w Siedlcach. Te niezwykłe pamiątki oglądać można do 4 maja.
Spotkanie rozpoczęła Pani Barbara Wachowicz gawędą o swoim dzieciństwie. Wspominała swój, zburzony niestety, dom rodzinny. Następnie przedstawiciele harcerstwa, weterani "tamtych dni" oraz ordynariusz siedlecki, ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski zapalili świece pamięci bohaterów Harcerstwa Polskiego. Razem z hm. Krzysztofem Jakubcem znanym działaczem harcerskim, opiekunem "matuli polskich harcerzy" Zdzisławy Bytnarowej, matki Janka Bytnara -"Rudego", p. Barbara przytoczyła fragmenty młodzieńczego pamiętnika "Kamyka". By pokazać gościom ideały bohaterów, którym poświęcona jest wystawa oraz ogólnie ideały harcerskie, harcerze oraz przedstawiciele szkół, w tym naszej szkoły (Kinga Chamluk, Aleksandra Cielemęcka, Izabela Filimoniuk, Katarzyna Gawinkowska, (w roli "Basi") Kinga Gołębiowska, Beata Kamińska, Weronika Paskudzka i Natalia Wielogórska), recytowali wiersze i śpiewali piosenki harcerskie. W spektaklu uczestniczyli przedstawiciele trz organizacji harcerskich: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Aktorzy w harcerskich mundurach przybliżyli nam uczucia kierujące bohaterami "Kamieni na szaniec", postacie Alka. Rudego i Zośki opowiadając o ich usposobieniu, charakterze i stosunku do przyjaciół.
Po zakończeniu tego, jakże pięknego, spotkania, pełni wrażeń udaliśmy się do Muzeum Regionalnego obejrzeć wystawę. Chętni mogli również kupić książki p. Barbary, a także zdobyć jej autograf.
Dla zmęczonych przygotowano słodki poczęstunek.
Wieczór na pewno można zaliczyć do udanych, a przede wszystkim do pożytecznie spędzonych. Nieczęsto można w jednym miejscu i czasie odbyć wędrówkę przez lata i zdobyć tyle informacji, przeżyć tyle wzruszeń.
Małgorzta Czerwonogrodzka
Z okazji XIII Dni Książki "Siedlczanie czytają" Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie z p. E. Nowacką, na które młodzież naszej szkoły udała się pod opieką p. M. Popek i p. B. Popek.
Sprawozdanie ze spotkania
Dnia 31 marca 2008r. spotkaliśmy się z autorką powieści dla młodzieży, panią Ewą Nowacką. Spotkanie odbyło się w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
Po podziękowaniu i wręczeniu kwiatów autorka opowiadała nam o dziwnych zdarzeniach ze swojego życia.
Rozmawialiśmy o nieprzewidywalnych kolejach losu i okolicznościach w jakich powstawały kolejne książki. Okazało się, że pani Ewa Nowacka uwielbia podróże i zwiedziła wiele państw świata. Największą słabość ma do Azji i Afryki.
Pisarka posiada nieprzeciętne poczucie humoru, opowiadając wiernie oddaje rzeczywistość. Swoimi słowami pobudza wyobraźnię słuchacza i sprawia, że świat wydaje się pełen magii.
Naszym zdaniem pani Ewa Nowacka jest wspaniałą osobą, posiadającą imponującą wiedzę na różne tematy. Jej bardzo dobry kontakt z młodzieżą sprawia, że wszyscy czytelnicy darzą ją sympatią i szacunkiem.
Ucz. kl 1a
3 Maja
Kilka dni temu w naszym mieście miała miejsce wizyta delegacji Rejonu Wileńskiego w ramach Dni Siedlec a także współpracy Miasta Siedlce z Rejonem Wileńskim i Gimnazjum nr.3 w Siedlcach z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Nasza szkoła z radością gościła i opiekowała się uczestnikami wycieczki, którzy podzieleni byli na cztery grupy.
Reprezentację gimnazjum w Niemenczynie stanowił Zespół Ludowy „Jutrzenka” oraz zespół złożony z uczniów szkoły muzycznej. Członkowie tych zespołów posiadają niezwykły talent taneczny i wokalny. Wszystkim bardzo podobały się występy tej grupy. Zespół Ludowy ,,Tęcza” z Suderwy wykonujący polskie piosenki ludowe i patriotyczne nie mniej nas zachwycił. Na placu Sikorskiego kilkaset osób mogło posmakować potraw regionalnych przygotowanych przez kucharki z Litwy w ramach imprezy ,,Europejskie Smaki”. Ponadto zorganizowano Turniej Miast Partnerskich w piłce nożnej, w którym uczestniczyli piłkarze samorządowi.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się występy artystyczne w sali gimnastycznej naszego gimnazjum i wspólne lekcje. Nasi goście z wielkim zaciekawieniem przyglądali się wszystkiemu, co działo się w czasie lekcji.
Szkoda tylko, że wszystko tak szybko się skończyło. Wielu z nas na długo zapamięta te kilka dni.
Serdecznie zapraszamy naszych miłych gości w następnym roku szkolnym.