Z radością informujemy o sukcesach uczniów naszej szkoły w jesiennej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUS z języka angielskiego. Wśród 37 uczniów biorących udział w konkursie 5 uzyskało TYTUŁ LAUREATA. Są to:
Michał Skolimowski 4b
Jan Jurkowski 4c
Szymon Jankowski 6a
Szymon Wrona 6a
Grzegorz Księżopolski 8c
Congratulations!
W konkursie plastycznym MOK w Siedlcach wyróżniono pracę plastyczną uczennicy klasy 1b Leny Klej. W konkursie brały też udział inne dzieci z klasy 1b: Blanka Pisarek, Laura Wierzbica, Pola Bazyl i Julia Florczuk. Wykonały również piękne pracę na konkurs. Wystawę z pracami plastycznymi dzieci można obejrzeć w sali Podlasie.
Aby otrzymać zwrot za opłacone obiady dzieci - prosimy dostarczyć pokwitowanie operacji bankowej z datą i z dokonaną wpłatą za m-c 12/2021. Na dole opisać ile dni dziecko nie uczęszczało z zaznaczeniem kwoty do zwrotu. Dokumenty prosimy dostarczyć za pośrednictwem dziecka do wychowawcy klasy lub do sekretariatu.
Dokumenty prosimy dostarczyć do dnia 20.12.2021 r.
CENA OBIADU 4 ZŁ
Intendent
13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego w Polsce na mocy uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON)-tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, nadrzędnego jednak wobec władz państwowych. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku.
Wprowadzenie stanu wojennego władze komunistyczne rozważały już w czasie fali strajków sierpnia 1980r. w celu powstrzymania niepokojów społecznych i zgaszenia rodzącego się ruchu demokratycznego.
W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku/ Zawieszono działalność związków zawodowych, zdelegalizowano część organizacji społecznych i zakazano strajków. W całym kraju przerwano łączność telefoniczną, cenzurowano prywatną korespondencję, nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy oraz wydawano dwie gazety - „Trybunę Ludu” i „Żołnierza Wolności”.
W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach
Składanie papieru można traktować zarówno jako rozrywkę, jak i formę kreatywnej nauki. Pobudza to wyobraźnię i pozwala odkryć świat matematyki w zupełnie innym wymiarze. Origami uczy precyzji, ćwiczy koncentrację, rozwija wyobraźnię przestrzenną i jest lubiane przez uczniów.
Nieodłącznym elementem okresu przedświątecznego jest pisanie listów do Świętego Mikołaja. Listonosz na biegunie północnym ma ręce pełne roboty dostarczając worki pełne pięknie ilustrowanych listów. Każdy z nich zawiera spis wymarzonych prezentów, ale także kilka ciepłych słów i życzeń do Św. Mikołaja. Jako, że Św. Mikołaj zna wszystkie języki świata, uczniowie naszej szkoły napisali listy w języku angielskim. Uczniowie klas 5a, 5d i 7a podczas lekcji j. angielskiego i zajęć kształtujących kreatywność tworzyli listy, które zostały wysłane do siedziby Św. Mikołaja w Kanadzie. Niecierpliwie czekamy na obiecaną odpowiedź! Piękne listy spłynęły do nauczycieli j. angielskiego w ramach konkursu plastyczno-językowego "A letter to Santa". Galerię prac można podziwiać przy salach językowych 24-26, a wyniki samego konkursu zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.
Pamiętajcie, że Mikołaj zawsze czyta wszystkie wasze listy 🙂
Agata Michalak, Agnieszka Księżopolska
Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o świątecznej inicjatywie uczniów klasy 1 a, zainspirowanej przez ich Rodziców i przy współpracy P. Asi Tokarewicz i P. Olgi Dębskiej. Nasi uczniowie wzięli udział w akcji charytatywnej "Prezenty dla dzieci z domu dziecka". Przygotowali prezenty i przekazali je Osadce Leśnej w Brzozowicy Wielkiej, która zorganizowała u siebie Mikołajki dla dzieci z domów dziecka. Dzięki takim zorganizowanym akcjom charytatywnym, dzieci uczą się wsparcia, zaangażowania i pomocy innym.
Jesteśmy z Was dumni, Kochani! Tak trzymać!!!
Zespół psychologów i pedagogów we współpracy z uczniami przygotował kalendarz adwentowy "W oczekiwaniu na święta...". Codziennie aż do ostatniego dnia nauki przed przerwą świąteczną będzie się na nim pojawiało nowe zadanie. Zachęcamy wszystkich do podążania za propozycjami z kalendarza, skupienia na relacjach z bliskimi nam osobami i budowaniu w swoim otoczeniu świątecznej atmosfery.
6 grudnia, z okazji Mikołajek, uczniowie klasy 1 a wzięli udział w świątecznych warsztatach, podczas których wykonali makramowe wianki. Wszyscy świetnie się bawili poznając tajniki rękodzieła.
W klasie 3b postanowiliśmy zostać Świętym Mikołajem i w tym dniu dawać prezenty. Napisaliśmy do koleżanek i kolegów listy. Napełniliśmy torbę miłosierdzia, wykonaliśmy pod okiem Pań drzewka szczęścia, które ofiarujemy naszym bliskim. Wspólnie ze Świętym Mikołajem zaśpiewaliśmy piosenkę. To był wspaniały dzień.
Jesień to bardzo pracowita pora roku. Nasi uczniowie wykorzystali ten czas na zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie swojej kreatywności. Wykonali obrazkowe mapy myśli w postaci lapbooka, w którym umieścili informacje, ciekawostki, zadania i zagadki na temat jesieni. Wszystko zostało przedstawione w ciekawej formie graficznej. Pamiętając o historii Polski, upamiętniliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Przygotowaliśmy akademię w oparciu o bogaty scenariusz. Uczciliśmy ten dzień nie tylko poezją i śpiewem, ale przedstawiliśmy różne formy teatralne, m. in. teatr kukiełkowy. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.
Niedługo święta. Na świetlicy odliczamy do nich dni z kalendarzem adwentowym wykonując codziennie nowe zadanie.
Uczniowie klasy 1 d to prawdziwi artyści. Mają mnóstwo pomysłów, podejmują się śmiało każdego zadania. 29.11.2021 r. wykonali wspaniałe kukiełki do teatrzyku, wystarczyła im do tego drewniana łyżka i skrawki materiału. Trochę wyobraźni i w klasie było niczym w teatrze. Przedstawiane historyjki wzbudzały dużo emocji.
Dnia 30.11.2021 r. uczniowie klasy 1d zamienili się w małych kucharzy.
Na lekcji rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz zdrowy tryb życia. Jak widać na zdjęciach dzieci doskonale wiedziały co należy jeść by być w dobrej kondycji i zdrowiu. Wszyscy jak doświadczeni kucharze wykonali oryginalne, kolorowe i zdrowe kanapki. Zabawy było co niemiara, a na zakończenie zajęć degustacja. Mmm, palce lizać.
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie klasy 3c z wielkim zaangażowaniem poszerzali swoją wiedzę na temat górnictwa. Trzecioklasiści dowiedzieli się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. Poznali wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, dowiedzieli się, dlaczego święto górników to Barbórka oraz wysłuchali hymnu górniczego. Po części teoretycznej uczniowie „wybrali się” na wirtualną wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Na zakończenie w ramach zajęć plastycznych wszyscy wykonali przepiękne górnicze czapki – czako.